zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd Rajdów

etap XX

O wycieczce: data: 28 czerca 2009, długość: 22km, liczba uczestników: 16, temperatura: 20, pogoda: słońce, prowadził: Krzysiek Strojny
Trasa: Jastrzębia Góra - Władysławowo - Puck

Zdjęcie zbiorowe
Na zdjęciu: grupa na trasie
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą REGION

Opis wycieczki

       Powtórka trasy XXVII-B rajdu Dookoła Kaszub z roku 1977, którą 13 marca 1977 roku, prowadził Gucio - Edward Taylor, (uczestników było 13, 19km).
       Z Gdyni wyjechaliśmy przepełnionym mikrobusikiem. Jastrzębia Góra przywitała nas mgłą, morze było szare i wzburzone, ale na szczęście nie wiało i nie padało. Stojąc na miejscu dawnej wieży wyciągowej, zadumaliśmy się nad erozyjną działalnością morza które tu sukcesywnie zabiera ląd, kawałek po kawałku. W innym, miejscu co prawda, odkłada to co zabrało, ale ponieważ (przy okazji) zasypuje wejścia do portów rybackich, nikt nie jest zadowolony z tej działalności.
       Minęliśmy najdalej na północ wysunięty fragment naszego wybrzeża. Gdy plaża z kamienistej zrobiła się piaszczysta, część osób dalej ruszyło na bosaka. Woda w Bałtyku była czyściutka o czym świadczyły leżące na brzegu gałązki morszczynu. Plaża nie jest tu zbyt szeroka, a jeszcze ją zasypują, obsuwające się piaszczyste, ściany klifu. Niedaleko Wąwozu Chłapowskiego, w ścianie stromego (około 40 m) klifu, wspaniale prezentował się przekrój geologiczny utworów budujących Kępę Swarzewską. W dolnej części klifu zalegały utwory mioceńskie, na nich warstwa bruku morenowego, a wyżej piaszczysto-żwirowa seria międzymorenowa. Akurat teraz warstwa mioceńskich osadów burowęglowych prezentowała się niezwykle okazale. Pośród szarych, drobnoziarnistych piasków zalegały całe pakiety węgla brunatnego. Miejscami były to nawet spore bryły węgla które staczały się do podnóża skarpy. (Nic dziwnego, że w przeszłości ten węgiel był przez miejscową ludność wybierany i wykorzystywany na opał).
       Najtrudniejszym punktem wycieczki było przejście przez Władysławowo. Gdy wreszcie przepchaliśmy się przez nieprzebrane tabuny wczasowiczów, a część grupy wdrapała się na wieżę Domu Rybaka, reszta zasiadła na ławeczce i chłodziła się lodami. Niestety, w tym zamęcie, dwie osoby całkiem się nam zagubiły i na dokumentalne zdjęcie w Swarzewie już się nie załapały.
       W Pucku poszliśmy na rybkę U Budzisza ale spotkało nas wielkie rozczarowanie. Kiedyś było tu smacznie i tanio - teraz drogo i mało smacznie. Niestety, pewnie obecnie restauracją zarządzają młodzi i nie trzymają już dawnych standardów. Na przyszłość musimy na rybkę iść gdzie indziej.
Magdalena Hempel

Turyści na trasie

Ciekawostki
Autorzy zdjęć: MH - Magdalena Hempel GO - Grzegorz Oskarbski

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 10016 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2024-02-21
VII Rajd Narciarski Zemowe Wandre - klub jest współorganizatorem
Kłobuczyno i okolice ~ 50 km

Wycieczka piesza 2024-02-24
Gdyński Szlak Nordic Walking
Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana - czerwony Szlak Nordic Walking - Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana ~ 15 km

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki