zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe  Rajd
"Wierzycy"
 

etap IV

O wycieczce: data: 18 stycznia 2009, długość: 17km, liczba uczestników: 12, temperatura: -5, pogoda: mglisto i mrozno, prowadził: TDu
Trasa: Stara Kiszewa - Zamek Kiszewski - Maliki Górne - Kozminy - Pogódki

Zdjęcie zbiorowe
Na zdjęciu: grupa na tle murów obronnych zamku
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą EKO_KAPIO
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj

Opis wycieczki

       Trasa IV etapu rajdu wiodła od miejscowości Stara Kiszewa przez Zamek Kiszewski, Maliki Górne, Koźminy do miejscowości Pogódki. Łączny dystans pokonany podczas tego dnia wyniósł 17 km.
        Zanim trafiliśmy na szlak odwiedziliśmy knajpkę w Kościerzynie, w której, za nieduże pieniądze, można zjeść wielki omlet. Oczywiście, skorzystaliśmy z okazji Okazało się, że jego wielkość przerosła moje możliwości (a są one spore) i musiałem skorzystać z pomocy Arlety Po wspaniały śniadanku udaliśmy się autobusem do Starej Kiszewy.
       Najstarszy zapis o wsi w formie Kissow pochodzi z 1296 roku. Niewątpliwie największą okoliczną atrakcją jest Zamek Kiszewski. Zamek został wybudowany przez krzyżaków w IV wieku. W pierwszym okresie funkcjonowania warownia składała się z dwóch członów: Zamku Głównego, który stał po południowo-wschodniej stronie całego założenia obronnego oraz z Przedzamacza, zachowanego częściowo do dzisiaj. Z wspomnianego Przedzamacza ocalały trzy baszty narożne oraz trzy ciągi łączących je murów obronnych i brama wjazdowa. Aktualnie obiekt ten jest w niezbyt dobrym stanie - liczne konflikty oraz polityka władz w okresie po II wojnie światowej, polegająca na rozbieraniu z cegieł wszystkiego co tylko zostało, doprowadziły do tego, że aktualnie jest to jedna wielka ruina. Na szczęście zamek trafił w ręce prywatnej osoby, która systematycznie stara się zachować to, co jeszcze zachować się da i jest nadzieja, że następne pokolenia będą mogły ten obiekt podziwiać.
       Po zwiedzeniu zamku i znajdującej się nieopodal elektrowni wodnej wyruszyliąmy szosą do Bożego Pola, a następnie skręciliśmy w leśną drogę, biegnącą wzdłuż Wierzycy. Leśno-polnymi drogami doszliśmy do miejscowości Koźmin, a następnie do miejscowości Pogódki. Pogódki są jedną z najstarszych osad na ziemi Pomorskiej. Znaleziska archeologiczne sprzed 4000 lat dowodzą o dalekiej przeszłości Pogódek. W Pogódkach zakończyła się nasza wycieczka.
       Pomimo niezbyt przyjemnej pogody (zimno, wietrznie, mglisto) w wycieczce wzięło udział 12 osób. Nieprzychylną aurę wynagrodził piękne widoki stanowiące krajobraz tych terenów. Dlatego z czystym sumieniem zachęcam do wzięcia udziału w V etapie rajdu Wierzycy
Arkadiusz Kulewicz

Zamek Kiszewski
Na trasieElektrownia wodna Zamek Kiszewski (110kW)


i parę widoczków


Autorzy zdjęć: TDu-Tomek Dunkelmann

Panorama
widok na Zamek Kiszewski
Aby powiększyć panorame kliknij na niej

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 3732 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2024-02-21
VII Rajd Narciarski Zemowe Wandre - klub jest współorganizatorem
Kłobuczyno i okolice ~ 50 km

Wycieczka piesza 2024-02-24
Gdyński Szlak Nordic Walking
Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana - czerwony Szlak Nordic Walking - Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana ~ 15 km

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki