zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweNa Wysoką

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2022-06-11
prowadzący:
Rita Pluta
Kostkowo - Chynowie - Wysoka - Chmieleniec - Bożepole Wielkiedługość: 18 km
uczestników: 9

Gdy dziewiąta osoba poprosiła w autobusie o bilet do Kostkowa, pani kierowca nie wytrzymała i pyta:
- a co dzisiaj będzie w tym Kostkowie?
A my uśmiechnięci:
- wycieczka KTP "Bąbelki" :)

W Kostkowie najpierw trafiamy na dawny przystanek linii kolejowej nr 230: z Wejherowa przez Choczewo do Lęborka. Linia była uruchomiona w 1902, zelektryfikowana w 1985, zawieszona w 1992. W budynku stacyjnym jest mieszkanie prywatne, ale tory jeszcze leżą i czekają z nadzieją na reaktywację.

Niedaleko, na skwerku, jest pomnik papieża JPII i wielki kamień - wyraz uznania Kaszubów dla prezydenta Lecha Wałęsy, za jego wkład w odzyskanie suwerenności Polski i wyprowadzenie wojsk radzieckich z jej granic.

Podchodzimy na wzgórze, do kościoła pod wezwaniem św. Ottona z Bambergu, apostoła Pomorza Zachodniego. Kościół, wybudowany 90 lat temu, na niemieckich wówczas terenach, był siedzibą jedynej w okolicy parafii katolickiej. Po wojnie, przez prawie 30 lat, był tu proboszczem ksiądz Stanisław Galas, otoczony powszechnym szacunkiem i sympatią mieszkańców, aktualnie patron miejscowej szkoły oraz głównej ulicy Kostkowa, którą przed chwilą szliśmy.

Idziemy w las. Otacza nas bujna zieloność. Pod nogami trawa, jeszcze mokra po nocnym deszczu. Na ścieżce, w słońcu, wygrzewa się jaszczurka i padalec. Z pobliskich bagien dobiegają odgłosy żabiej orgii.

Wkrótce wychodzimy na łąki otaczające Chynowie, rozgrzane upałem, świeżo skoszone. Z daleka ogladamy pałac, pięknie odrestaurowany w ostatnich latach przez prywatnego właściciela. Odwiedzamy dawny cmentarz ewangelicki, a następnie obchodzimy rozległy pałacowy park brukowaną drogą, z której mamy ładne widoki.

Znów wchodzimy w las, na tereny dawnej wsi Bismarki, nietypowej, bo rozproszonej w postaci niewielkich osad leśnych. Mijamy jedną z tych osad: Łęczyn. Łagodnie nabieramy wysokości i wkrótce osiągamy najwyższe wzniesienie całej Wysoczyzny Żarnowieckiej: górę Wysoką 179 m npm. Tu robimy sjestę.

Dalej idziemy przez urokliwe zakątki Puszczy Wierzchucińskiej. Gdzieniegdzie leżą poukładane sterty gałęziówki, wyraźne nawiązanie do programu opałowego "chrust+". U zbiegu dróg, obok leśnego parkingu, znajdujemy tajemniczy pomnik, prawdopodobnie miejsce spoczynku ostatniego właściciela Bismarków (informacja z: Pomorskie Forum Eksploracyjne)

Wychodzimy na łąki Chmieleńca i rowerowym Szlakiem Pstrąga Tęczowego kierujemy się do stacji Bożepole Wielkie. Mamy chwilę czasu na sklep spożywczy i pogawędkę z lokalsem. Na koniec zaskakuje nas dłuuuugie dojście do stacji PKP, obchodzące szerokim łukiem budowę nowego węzła drogowego przy S6, ale szczęśliwie zdążamy na pociąg.
 

Mirka opracowała przebieg naszej trasy  www.traseo.pl/trasa/na-wysoka-2/code/hdGOEgBB,
a Misia zanotowała ślad na mapy.cz/s/devatokaga, bardzo dziękuję :)
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki