zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



Niebieski szlak - cz3
Kartuzy - Żukowo

O wycieczce: data: 21 kwietnia 2007, długość: 27km , liczba uczestników: 17, temperatura: 12-14 pogoda: pochmurno - słońce, prowadził: Darek Wenta
Trasa: Kartuzy - rez. Stare Modrzewie - Szczyczno - Róże Błoto - Mezowo - Jar Raduni - Rutki - Borkowo - Żukowo
Na zdjęciu: wszyscy uczestnicy wycieczki

Cała grupa
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

     W sobotni poranek wybraliśmy się autobusem 801 do Kartuz na ostatni 3 etap niebieskiego szlaku kartuskiego. Pierwszą część do Babiego Dołu pokonaliśmy bez żadnych problemów. Leśne ścieżki, trakty wijące się wśród pól oraz słoneczna pogoda sprawiły iż dopiero koło 14-ej zawędrowaliśmy do Babiego Dołu, gdzie zaczyna się Jar Raduni. Robimy pamiątkowe zdjęcie, część z uczestników rezygnuje z dalszego uczestnictwa a najwytrwalsi zostają.
     Dolina rzeki Raduni z licznymi basenami i przełomami, z dobrze zachowanym strefowym układem zbiorowisk roślinnych (grądów, łęgów olszowych oraz buczyn; bardzo bogata flora roślin naczyniowych z licznymi gatunkami rzadkimi i chronionymi) ma powierzchnię 3 340 ha (Gdańsk, powiat ziemski 925 ha; powiat kartuski 2415 ha). W dnie przełomu wije się licznymi zakolami rzeka. Woda w niej jest czysta, a dno doliny wysłane głazami wypłukanymi z polodowcowych osadów, w które Radunia się wcięła. Porastający je rzadki krasnorost, zwany hildenbrandia, powoduje, iż zabarwiają się one na wiśniowy kolor. W toni natomiast widoczne są sploty roślinności wodnej, zwanej rdestnicami z gatunków grzebieniastej i wydłużonej.
     W rzece żyją pstrągi i lipienie oraz kilka gatunków ślimaków. Przełom Raduni uznano, co prawda, za rezerwat krajobrazowy, ale bogata i unikatowa roślinnoœć - jaka tu występuje - pozwala też na określenie go mianem florystycznego, czy leśnego. Walory środowiska przyrodniczego są tu, więc wielostronne.
     Wśród roślinności drzewiastej porastającej zbocza przełomowej doliny występują obydwa gatunki dębu, grab, lipa i rzadziej buk. Liczne są gatunki krzewów i roślinności zielnej, która kwitnie obficie od wczesnej wiosny, tworząc malowniczy kobierzec. Na nadrzecznych terasach porasta wiąz górski, olsza czarna i wiele innych drzew, wśród krzewów zaś - czeremcha, kalina i trzmielina. Wczesną wiosną obfite runo zaczyna wegetację masowym kwitnieniem wielu gatunków.
     We florze liczne są gatunki górskie, w tym wiele rzadkich, będących reliktami przyrody. Zróżnicowany drzewostan i podszyt sprzyja osiedlaniu się ptactwa w rezerwacie. Żyje tu aż 70 gatunków ptaków. Najczęściej spotykane to: sójka, kowalik, rudzik, i muchołówki. Występujące 24 gatunki roślin w Jarze Raduni podlegają ochronie. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z prawdziwym skarbem, który na Kaszubach dokumentuje równocześnie odległe w czasie zdarzenia z przeszłości.
     Ten dosyć trudny odcinek pokonujemy w zabójczym tempie, parę osób ze względu na powalone drzewa, obsypujące się skarpy poddaje się dalszej walce i dociera ścieżką wzdłuż torów do mostu w Rutkach. Po 17-ej kończę oficjalnie dosyć wyczerpującą wycieczkę.      Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 6404 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-04-27
Przez Klify Kaszubskie - klub jest współorganizatorem
Chłapowo - Ostrowo ~ 13 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

Wycieczka piesza 2024-05-01
Majówka na Mierzei
Przystań promowa w Świbnie - Mikoszewo - Stacja Żuławskiej Kolejki Dojazdowej w Mikoszewie - Muzeum Stutthof w Sztutowie - Szlak Jantarowy - Mikoszewo przystań - Świbno ~ 15 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki