zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



Niebieski szlak - cz2
Żukowo - Matarnia

O wycieczce: 10 lutego 2007 r., długość 24 km, liczba uczestników 16, temperatura: -4, pogoda: słońce, przeplatane z opadami śniegu, prowadził: Darek Wenta
Trasa: Żukowo - Otomino - Przyjaźń - Niestępowo - Sulmin - Jezioro Otomińskie - Smęgorzyno - Gdańsk Matarnia

Cała grupa
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

     Po około miesiącu przyszedł czas na drugi etap niebieskiego szlaku kartuskiego. Zebraliśmy się przed gdańskim dworcem PKS. Tutaj ku mojemu zaskoczeniu spotkała się 14-osobowa mimo sobotniej pory grupa wycieczkowiczów. W Gryfowskim autobusie 801 stanowiliśmy 60% pasażerów, co wywołało lekkie zdziwienie kierowcy sprzedającego bilety. Przed 10-tą wysiadamy przy Urzedzie Gminy W Żukowie, na miejscu dołącza do nas Wojtek i Jola.
     Nazwa miejscowości Żukowo znana jest od schyłku X w. z legendarnych czasów bezimiennego księcia Pomorza Gdańskiego, nazwanego później Wisławem. Zmieniła się ona w ciągu wieków. Miejscowość tę nazywano: Sucou, Suchaw, Suchawia, Succaw, Sukhaw, Żucowia, Szukow, Żukowia, Zuckau, Żukowo. Wspomniany książe Wisław prawdopodobnie przybył do Gdańska z Chmielna około 960 roku, gdzie w latach 960-980 założył dobrze obwarowany gród gdański. Od tego czasu Gdańsk stał się siedzibą książąt Pomorza Gdańskiego. Miejscowoąć Żukowo stanowiła dla książąt ważny punkt obronny, dlatego prawdopodobnie już pod koniec X w. zbudowano warowną strażnicę z mostem zwodzonym na rzece Raduni. Kolejni książęta ciągle podnosili warownoąć strażnicy w Żukowie. Książe Mściwoj I Spokojny (Mestwin I), mając na uwadze bliskość Żukowa do Gdańska, dobrze usytuowaną wieś (z możliwością polepszenia jej obronności poprzez wybudowanie fos), wydał 24 kwietnia około roku 1214 przywilej fundacyjny dla klasztoru w Żukowie. W latach 1212-1214 sprowadzono norbertanki ze Strzelna na Kujawach. Klasztor norbertanek od samego początku utrzymywał nowicjat oraz szkołę żeńską, do której oddawano na wychowanie i nauczanie córki książęce, szlachcianki oraz córki bogatych kupców gdańskich.
     Mijamy zabudowania klasztoru, podziwiamy bryłę kościoła, przechodzimy przez teren przykościelnego cmentarza i podążany do młyna położonego nad prawobrzeżnym dopływem Raduni - Słupiną. Właścicielem młyna jest Gmina Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Żukowie. Zespół dawnej papierni w Żukowie stanowi przykład funkcjonującego nieprzerwanie do chwili obecnej od przełomu XVI/XVII w. zakładu przemysłowego wykorzystującego energie wodną do napędu maszyn. Zachowane budowle czyli dom dzierżawcy piekarni z XIX w. budynek starego młyna z zespołem turbiny Francis'a i fragmentami wcześniejszych urządzeń napędowych, kanał rzeki Słupiny (długości 1100m.) wraz z urządzeniami i budowlami wodnymi oraz zachowana myśl techniczna o wykorzystaniu w sposób efektywny naturalnego ukształtowania terenu i warunków wodnych na potrzeby zakładu przemysłowego objęte zostały ochroną konserwatorską i wpisane w 1988 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.
     Szlak wije się się wzdłuż rzeki, zaczyna padać śnieg, słońce przebija się przez chmury. Po prostu rewelacyjna sobotnia wycieczka. Bartek i Wojtek wykorzystują przepiękne okoliczności przyrody do powiększenia swoich zbiorów fotografii z tychże okolic. Przekraczamy nieczynną linię kolejową Pruszcz Gdański-Kartuzy. Mijamy Otomino Dolne potem Górne. Wzmianki na temat mieściny pochodzą z XV wieku. W skutek zamiany z krzyżakami wieś była własnością klasztoru Norbertanek.
     Pierwszą dłuższą przerwę robię w Przyjaźni. Znajduje się tu mały zabytkowy gotycki kościół z XIV w. odbudowany w 1611 r. z barokowym ołtarzem i amboną [ambona jedna z dwóch na Pomorzu] oraz oryginalną rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego. Według ustnych przekazów najstarszy kościół na tym terenie ufundował żyjący w XII wieku książę Racibor. Istniejący kościółek liczy sobie ok. 650 lat, został uszkodzony podczas starć Batorego z Gdańszczanami. Kształt świątyni został zmieniony podczas odbudowy. Do ostatniej wojny kościół służył protestantom.      Brukowaną zaśnieżoną drogą podążamy ku Niestępowie. W Niestępowie, gdzie między dwoma odnogami Raduni w latach 1906-1909 miejscowi Niemcy wyznania luterańskiego pobudowali kościół, który od 1933 roku jest kościołem katolickim ma skromne wyposażenie z elementami kaszubskimi. Przez tę właśnie miejscowość, w styczniu 1945 r. Niemcy prowadzili jeńców z obozu koncentracyjnego Stutthof, wielu z nich zginęło. Spoczywają na cmentarzu we wspólnej mogile. W 1964 roku w Niestępowie odkryto cmentarzysko z 550-400 lat p.n.e. Znaleziono tam trzynaście grobów skrzynkowych, ale ze względu na porastający las prace przerwano.
     W końcu docieramy do pierwszych terenów leśnych. Mijamy wieś Sulmin gdzie znajduje się stary, poewangelicki kościół w którym od 1991 roku działa prywatna galeria artystyczna. Więcej informacji na temat gminy Żukowo znajdziecie tu http://kartuzy.info/modules.php?name=Katalog&id=1805 Nad zachodnim brzegiem jeziora Otomińskiego robimy ostatni dłuższy postój na trasie. Zjadamy ostatnie kanapki, dopijamy kawę lub herbatę. Żegna się z nami Ela z synem. Zostaje nas tylko czternaścioro. Ruszamy dalej. Szlak wije się po lekkich wzniesieniach, mijamy wielu narciarzy ... cóż śnieg w tym roku to chyba rzadkość. Zostaje nam około 7 km do przejścia co pokonujemy w dosyć niezłym czasie 80 minut. Na wysokości obwodnicy trójmiejskiej przy wiadukcie kolejowym linii Wrzeszcz-Kokoszki odłączamy się od szalku i podążamy ku zabudowanium Centrum Handlowego gdzie oficjalnie dokonuje zakończenia wycieczki.      Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 2598 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka piesza 2024-04-27
Przez Klify Kaszubskie - klub jest współorganizatorem
Chłapowo - Ostrowo ~ 13 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki