zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe
Na Kolejowym Szlaku

RNR Na Kolejowyn Szlaku etap10

linia kolejowa nr.233

O wycieczce: data: 17 czerwca 2012, uczestników: 8, długość: 23 km, prowadziła: Magda Hempel
Trasa: Skarszewy - Gołębiewko - Sobowidz - Pszczółki
O kolejowej trasie: Linia kolejowa łącząca Pszczółki z Kościerzyną powstała w ramach budowy Królewskiej Kolei Wschodniej. Pierwsza część łącząca Pszczółki z Sobowidzem została otwarta 1 października 1884, 1 sierpnia 1885 – Przedłużono tę linię do Skarszew i otwarto dla rozkładowego ruchu pasażerskiego 1 listopada tego samego roku ukończono całość linii do Kościerzyny. W 1900 roku oddano do użytku linie do Lipusza i Kartuz a w 1901 roku do Bytowa co spowodowało, że linia ta nabrała większego znaczenia. W 1905 roku oddano do użytku linię łączącą Skarszewy ze Starogradem co znacznie skróciło podróż z Kościerzyny, Bytowa, Kartuz do Starogardu i Skórcza.
Statystyka:

Uczestnicy wycieczki
Na zdjęciu: przed dworcem w Skarszewach
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą: REGION

Opis wycieczki

       W 1991 roku zamknięto ruch na linii Starogard – Skarszewy przez co zlikwidowano pociagi Kościerzyna-Starogard. 1 stycznia 1994 zawieszono ruch pasażerski i towarowarowy na odcinku Skarszewy – Kościerzyna. Nadal kursowały jeszcze pociągi pasażerskie relacji Tczew – Skarszewy i pociągi towarowe do Skarszew. Pociągi osobowe były obsługiwane przez spalinowóz i dwa wagony. Pod koniec sierpnia 1999 roku PKP wydało szokujące wszystkich mieszkańców oświadczenie, że pociągi pasażerskie do Skarszew zostaną zawieszone. Mimo protestów mieszkańców i władz lokalnych, PKP twierdziło, że torowisko jest w złym stanie, a linią jeździ mało osób i jest ona nierentowna. 1 kwietnia 2000 roku odbył się ostatni kurs pociągu Tczew – Skarszewy. Maszynista lokomotywy długo trąbił przed każdym przejazdem i stacją i machał ręką do licznie zgromadzonych ludzi, którzy chcieli zobaczyć ostatni kurs pociągu. Policja na wszelki wypadek zabezpieczyła pociąg, w razie gdyby miejscowa ludność chciała w bardziej dosadny sposób zaprotestować. 1 stycznia 2002 zamknięto ruch towarowy na całej trasie Linii kolejowej nr 233.
       W 2002 dość intensywnie próbowano odnowić połączenie pasażerskie do Skarszew, ale ostatecznie skończyło się na niczym. Tory z biegiem czasu ulegały korozji i zarastały. Były też rozkradane przez złodziei. Linia kolejowa była na wielu odcinkach nieprzejezdna. Jakiekolwiek szanse na reaktywacje tego pociągu pogrzebała budowa Autostrady A1, bowiem trasa Autostrady krzyżowała się z torami kolejowymi. Nie wybudowano wiaduktu, więc tory musiały być na tym małym odcinku zdemontowane.
       W 2008 roku PKP przekazało za darmo tereny pod koleją dla gminnych samorządów, a te zdecydowały się na rozbiórkę torów, rozebrano fragment między Kościerzyną a Skarszewami.
       W 2009 zdemontowano tory między Skarszewami i Pszczółkami.
       Lokalne samorządy planują utworzyć ścieżkę rowerową biegnącą na starotorzu linii nr 233. Ścieżka została już utworzona między ulicą Sportową w Pszczółkach, a Żelisławkami.
TDu

na trasie wycieczki

spotkanie z kolarzami w Sobowidzu
Autorzy zdjęć: AP - Asia Popiołek, TDu - Tomasz Dunkelmann

Widok na Sobowidz
z postoju nad Jeziorem
Aby powiększyć panorame kliknij na niej

Jak to na wycieczce było
tutaj możesz wpisać swoje wrażenia, opinie, uwagi z wycieczki
Imię:      
wpisz swoje imię, tekst, sprawdź czy nie ma błędów, naciśnij WPISZ

wykonał: TDu     email:


relacje ogladało już 1117 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-02-24
Gdyński Szlak Nordic Walking
Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana - czerwony Szlak Nordic Walking - Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana ~ 15 km

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

Wycieczka piesza 2024-03-16
Topienie Marzanny - Pożegnanie Zimy
Gdańsk ul. Niegowska ZTM – trójstyk trzech rzek - rzeka Motława, rzeka Radunia, rzeka Czarna Łacha - Gdańsk ul. Niegowska ZTM ~ 9 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki