zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweNa Kolejowym Szlaku

Wejherowska Kolejka Dojazdowa

etap 3

O wycieczce: data: 20 listopada 2011, długość: 20km, liczba uczestników: 7, temperatura: 4-8, pogoda: chmury, mgła i chwilowa mżawka, prowadził: Wojtek Chomka
Trasa: Jezioro Dobre - Tyłowo - tory WKD - Kniewo - Orle
O kolejowej trasie: o kolejce tu będzie

Cała grupa
Na zdjęciu: na torach WKD
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą: REGION
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj

Opis wycieczki

        Statystyka:
       
Suma podjazdow: 117.2 metrów, maks wysokosc: 36.19 metrów, min wysokosc: 0.61 metrów
Długosc trasy: 19.8 km
Srednia szybkosc: 3.75 km/godzine, śr. szybkosc marszu: 4.88 km/godz.
Czas: 5 godzin 16 minut, czas jazdy: 4 godzin 3 minut, czas postojow: 1 godzina 13 minut
       
Pare słów od prowadzącego

        Dnia 20 XI miałem zaszczyt prowadzić kolejną wycieczkę KTP Bąbelki tym razem z serii: Na Kolejowym Szlaku. Trasa liczyła 20 km, brało udział 6os+ ja. Pogoda była jak na koniec listopada całkiem niezła tzn. nie lało, nie padał deszcz ze śniegiem a wiatr nie urywał łba, czyli było OK !

       Wędrowaliśmy od Tyłowa skrzyżowanie, przez Tyłowo. Tam widzieliśmy ładny szachulcowy kościół z 1755r fundacji Józefa Przebendowskiego właściciela między innymi Kolibek. Na okalającym kościół cmentarzu zauważyliśmy 2 groby z końca XIXw i pocz XX należące do rodziny Thymianów. Była to znana rodzina pomorska , której członkowie byli min. właścicielami prawie całej Kępy Oksywskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ten majątek został rozparcelowany i powstały tam dwie dzielnice Gdyni Obłuże i Pogóże.

       Po przejściu zabagnionej doliny rzeki Piaśnicy dotarliśmy do pozostałości Wejherowskiej Kolei Dojazdowej której zadaniem było dowożenie ( jako odnoga SKM) pracowników na budowę Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Była to najmłodsza i równocześnie najkrócej działająca linia kolejowa w naszej okolicy. Otwarta została 1 VI 1986 a już w 90tym zakończono przewozy pasażerskie a ostatecznie zlikwidowano ja w marcu 2000r. miała 10km, do Rybna Kaszubskiego, gdzie łączyła sie ze znacznie starsza linią Wejherowo - Garczegórze. Linia ta powstawała etapami od1902 do 1910,miała 63 km i nosiła nr138 podobnie jak poprzednia zakończyła przewozy pasażerskie w 1992, a towarowe w 2004.Miała w swej historii w latach 1919 -1925 przerwę w eksploatacji - trasa została przecięta przez granice Polsko - Niemiecką. W przeciwieństwie do WKD zachowała tory i podkłady , które były tak niewygodne do marszu, ze zmusiły nas do ponad 4km marszu po ruchliwym asfalcie.

       Po drodze minęliśmy w Górze Pomorskiej neobarokowy kościół. Kościół jak kościół, ale jego wyposażenie pochodzi z XVII i XVIIIw i jest naprawdę ciekawe! Ntomiast z okien autobusu MZK widzieliśmy neogotycki kościół w Bolszewie w którego wnętrzu znajdują się elementy wyposażenia fundowane przez sławny gdański ród patrycjuszowski – Schahmmanów.

       Z ciekawostek: Przed Górą Pom spotkaliśmy nieźle zachowany cmentarz ewangelicki z XVIII - XX w a przed sklepem w Zamostnem metalowy krzyż z 1976. NIe byłoby nic w tym dziwnego gdyby nie wbudowane w ogrodzenie krzyża dwa młyńskie kamienie. Czyżby ślad pradawnych wieżeń które nie pozwalały niszczyć żaren i kamieni młyńskich, tylko kazały umieszczać je w miejscach kultu? kto wie;-)
Wojtek

Na trasie
Autorzy zdjęć:

Zdjęcia z wycieczki na serwerze FTP (więcej niż w relacji) - kliknij tutaj

Jak to na wycieczce było
tutaj możesz wpisać swoje wrażenia, opinie, uwagi z wycieczki
Imię:      
wpisz swoje imię, tekst, sprawdź czy nie ma błędów, naciśnij WPISZ

wykonał: TDu     email:


relacje ogladało już 1842 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

Wycieczka piesza 2024-03-09
Wycieczka piesza "Z okazji Dnia Kobiet"
Sopot Kamienny Potok SKM - Dolina Babi Dół - Wzgórze Zofii - Wielka Gwiazda - Dolina Świemirowska - Droga Nadleśniczych - Góra Kościuszki - Pachołek - Park Oliwski - Gdańsk Oliwa ZTM ~ 11 km

Wycieczka piesza 2024-03-16
Topienie Marzanny - Pożegnanie Zimy
Gdańsk ul. Niegowska ZTM – trójstyk trzech rzek - rzeka Motława, rzeka Radunia, rzeka Czarna Łacha - Gdańsk ul. Niegowska ZTM ~ 9 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki