zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe
Regionalna odznaka krajoznawcza

Etap II - Wejherowskie Lasy

O wycieczce: data: 19 listopada 2011 uczestników: 19, długość: 15 km, prowadził: Waldek Jankowski
Trasa: Reda Pieleszewo - Dolina Pieleszewska - Gniewowo - Nadrzeczne - Gałęźna Góra - Wejherowo

Grupa uczestnikówa
Na zdjęciu: Pani przewodnik prowadzi
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą: EKO_KAPIO
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj

Opis wycieczki

       Statystka:
       
Suma podejść: 289.9 metrów, maks. wysokosc: 136.6 metrów, min. wysokosc: 20.8 metrów
Długosc trasy: 14.9 km
Srednia szybkosc: 2.4 km/godzine, śr. szybkość marszu: 4.8 km/godzine
Czas: 6 godz 14 minut, czas jazdy: 3 godz 7 minut , czas postojow: 3 godz 7 minut

       Relacja Adama:
       Spotykamy się na przystanku SKM Reda Pieleszewo. Ta mała stacyjka jest popularnym punktem wyjściowym dla trójmiejskich klubów PTTK. Nie dziwiło więc, że mimo pochmurnego dnia, z pociągu wysiadło sporo osób z turystycznym ekwipunkiem. Okazało się, że oprócz „Bąbelków” wycieczkę w tym miejscu rozpoczynał „Marwojek”.
       Nasza grupa ruszyła czarnym szlakiem, lecz nie w kierunku Wejherowa, który był w tym dniu punktem docelowym, ale w stronę Gdyni. Pierwszą atrakcją na naszej trasie, a jednocześnie punktem dla zbieraczy niektórych odznak (krajoznawczej i przyrodnika), miał być rezerwat „Dolina Pieleszewska”. Wysłuchaliśmy opowieści na temat jego walorów, powierzchni. Jednak wszystko rozbiło się o pytanie wnikliwej słuchaczki – kiedy został utworzony ten rezerwat przyrody? Prawdopodobnie nadal „Dolina Pieleszewska” jest tylko projektowanym rezerwatem. Przyrodnicze atrakcje pojawiły się za chwilę. Zadzierając głowy do góry podziwialiśmy daglezję i buka stanowiąca pomnikową grupę drzew. W Gniewowie zatrzymaliśmy się przy świerku obrośniętym w dolnej części przez wierzbę. Postój śniadaniowy urządziliśmy sobie w Młynkach.
       Posileni ruszyliśmy ze zdwojoną energią. Przez pewien czas wędrowaliśmy czerwonym szlakiem wzdłuż Cedronu. Tu również planowane jest utworzenie rezerwatu przyrody („Nadrzeczne”). Potok wije się tworząc malownicze pejzaże. Poszukujemy głazów uznanych za pomniki przyrody. Znajdujemy jeden z nich – jest on porośnięty mchem i nie wywiera na nas jakiegoś wielkiego wrażenia. Gdyby nie tabliczka znajdująca się obok, pewnie nikt nie zwróciłby na niego uwagi. Przed nami rezerwat przyrody „Gałęźna Góra”. U stóp wzniesienia znajduje się kamień upamiętniający zamordowanego przez hitlerowców burmistrza Wejherowa Teodora Bolduana.
       Docieramy do Kalwarii Wejherowskiej, gdzie umówiliśmy się z przewodnikiem – Panią Renatą Makiłą. Inicjatorem utworzenia Kalwarii był Jakub Wejher. Kalwaria jest pięknie wkomponowana w naturalny krajobraz. Odległości między stacjami mają odpowiadać odległościom Drogi Krzyżowej Chrystusa w Jerozolimie, a określił je Robert z Werden, który dokonał pomiarów w Ziemi Świętej. Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi przywiezionej z Jerozolimy. Początkowo lokalizację przyszłych kaplic oznaczono krzyżami. Budowa kaplic w XVII w. przebiegała bardzo szybko. Wspólnie z Panią przewodnik zwiedzamy sześć kaplic: Pałac Piłata, Podjęcie Krzyża, Pierwszy upadek Chrystusa, Spotkanie z Matkę Boża, Cyrenejczyk, Pałac Heroda. Kapliczki mają zróżnicowane konstrukcje: Pałac Piłata to pierwsza na Pomorzu budowla na planie krzyża greckiego, Spotkanie Chrystusa z Matką Bożą – to rotunda na planie róży. Do budowy niektórych kaplic użyto piaskowca. Materiał ten uważano za nie trwały – oceniano, że może on przetrwać 100 lat. Dlatego kaplice zbudowane z tego materiału zaczęto obudowywać (najczęściej pseudoszachulcową obudową). Na Kalwarii obchodzi się pięć odpustów: Wniebowstąpienia Pańskiego, Trójcy Przenajświętszej, Uzdrowienia Chorych, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego Wzgórza Kalwarii Wejherowskiej , a ponadto odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i misteria Męki Pańskiej
       Mijamy cmentarz z kwaterą żołnierzy Morskiego Pulu Strzelców, przechodzimy przez odnowiony park i docieramy do mieszczącego się w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej. Zgodnie z nazwą w Muzeum obejrzeć możemy zbiory z zakresu piśmiennictwa (dot. naukowca – mediewisty Gerarda Labudy oraz pisarza kaszubskiego Aleksandra Majkowskiego), a także eksponaty związane z muzyką (bazuny, diabelskie skrzypce, burczybas, kołatki i terkotki, gitarola). Ponadto w Muzeum przedstawione są dzieje ruchu pielgrzymkowego. Przewodniczka snuje swą opowieść – słyszymy znów u rodzie Mortęskich (to powtórka z Chełmna), o Schafgotschach (z Dolnego Śląska), a o Wejherze przecież była już mowa podczas I etapu w Pucku. Te wszystkie nazwiska, historie, miejscowości – są dla nas jak wielkie, kolorowe puzzle, które trochę zaczynają nam się układać w piękną całość. Żegnamy się z Panią Renatą – przewodniczką o charakterystycznym, pełnym dygresji, stylu wypowiedzi.
       Nasz spacer po Wejherowie kontynuujemy pod przewodnictwem – Agnieszki, mieszkanki tego miasta. Zwiedzamy barokowe kościoły – klasztorny św. Anny i znajdującą przy rynku kolegiatę św. Trójcy, a także neogotycki kościół św. Stanisława Kostki. Wędrówkę kończymy na dworcu w Wejherowie.
Adam

Na trasie
Autorzy zdjęć: Waldek Jankowski

Zdjęcia z wycieczki na serwerze FTP (więcej niż w relacji) - kliknij tutaj

Jak to na wycieczce było
tutaj możesz wpisać swoje wrażenia, opinie, uwagi z wycieczki
Imię:      
wpisz swoje imię, tekst, sprawdź czy nie ma błędów, naciśnij WPISZ

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 928 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-02-24
Gdyński Szlak Nordic Walking
Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana - czerwony Szlak Nordic Walking - Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana ~ 15 km

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

Wycieczka piesza 2024-03-16
Topienie Marzanny - Pożegnanie Zimy
Gdańsk ul. Niegowska ZTM – trójstyk trzech rzek - rzeka Motława, rzeka Radunia, rzeka Czarna Łacha - Gdańsk ul. Niegowska ZTM ~ 9 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki