zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweSzlak Bursztynowy cz. 2

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2023-03-11
prowadzący:
Teresa Graban
Kolbudy - Jezioro Bielkowskie - Elektrownia Wodna Bielkowo - Jezioro Straszyńskie - Bąkowo- Rezerwat Przyrody Bursztynowa Góra - szlak czarny Wzgórz Szymbarskich - Jezioro Otomińskie - Otomindługość: 16 km
uczestników: 22

         Szlak Bursztynowy zakończony! Nic dodać nic ująć, wystarczy obejrzeć zdjęcia! Było pięknie!

Niebawem wieść się rozniesie po świecie, że Bąbelki idąc na wycieczkę, zapełniają autobus dojazdowy po brzegi. Tym razem też tak było. Pan kierowca z uśmiechem na twarzy sprzedawał bilet 22 razy.
             Z Kolbud ruszyliśmy w zwartej grupie. Jezioro Bielkowskie w większości pod lodem, zachwycało nas pięknymi śnieżnymi obrazami. W oddali widać było wieżę kompensacyjną elektrowni. Na chwilę zeszliśmy ze szlaku aby okrążyć teren i brzegiem leniwie płynącej Raduni dotrzeć do elektrowni wodnej Bielkowo.
      Planowane zwiedzanie nie mogło się odbyć z uwagi na przedłużone do końca maja alerty BRAVO i CHARLIE-CRP.
Trasa bardzo urozmaicona raz pod górę raz w dół nie sprawiała trudności naszym turystom. Było wesoło, chętni zjeżdżali na tyłkach, inni wchodzili i schodzili z asekuracją kijków lub płotu (jeśli był:).
      Budynek elektrowni robił wrażenie. Bielkowo to elektrownia wodna zbudowana w 1925 roku jako czwarta i największa na rzece Raduni.
Zimowy krajobraz, rzeka, drzewa, wszystko to tworzyło interesujące, fotograficzne wizje.
W radosnym nastroju doszliśmy do rezerwatu przyrody nieożywionej Bursztynowa Góra w Bąkowie. Jest to jedyny taki rezerwat w województwie pomorskim, utworzony w 1954 roku. Ochronie podlegają wyrobiska kopalni odkrywkowej bursztynu. Mają one postać lejów, z których największy, w kształcie odwróconego stożka, ma około 40 m średnicy i 15m głębokości.
      Wesoła gromadka leśnymi duktami dotarła do Jeziora Otomińskiego. Niektórzy wysłuchali legendy o rycerzu Otominie i jego ukochanej Odminie, inni maszerowali zamyśleni lub dyskutowali z towarzystwem.
Na plaży kilku morsów przygotowywało się do zimowej kąpieli (brawo!).
     Wycieczkę zakończyliśmy w karczmie Swojak.
Jedzonko pyszne - polecam przede wszystkim racuchy z jabłkami w sosie malinowym z gruszką, które zamówiła Misia a ja jej podjadłam jednego ;)

Wszystkim bardzo dziękuję za udział w wycieczce.

Teresa Graban

 

 

 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki