zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweWzdłuż Gościciny do Gościcina

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2023-02-12
prowadzący:
Rita Pluta
Szemud - Czarna Dąbrówka - Grabowiec - Przetoczyno - Dąbrówka - Gościcinodługość: 19 km
uczestników: 24

Z Wejherowa wyrusza wesoły autobus: 24 "bąbelki" + jedna pasażerka znajoma i jedna obca. Kierowca się cieszy: ma utarg na tym kursie jak za cały tydzień zwykłej jazdy :)

Pierwsze kroki kierujemy nad jezioro Czarne. Dziś jest białe i lśniące od lodowej pokrywy, ze śladami przerębli po wędkarzu.

Ścieżką, obok przydrożnej kapliczki, a później na przełaj przez las idziemy do Grabowca. W klasztornej świątyni właśnie skończyła się msza święta, można wejść na emporę i zobaczyć wnętrze kościoła. To strefa modlitwy i wyciszenia, któremu sprzyja minimalizm wystroju.

Idziemy leśną drogą wzdłuż strumyka Gościciny. Zatrzymujemy się chwilę przy źródełku Świętej Rodziny. Słowa litanii, zawieszone pod świętym obrazem, polecają las i wszystko co w nim żyje opiece Matki Boskiej Lesockiej.

W Przetoczynie widzimy kolejną przydrożną kapliczkę i zabytkowe domy w końca XIX wieku: jeden ryglowy, drugi murowany ze śliczną drewnianą werandą. Ulica Cicha wyprowadza nas na widokowe pagórki nad wsią.

Schodzimy nad Gościcinę w jej dalszym biegu, mijamy mostek w miejscu dawnego tartaku i zmierzamy do Dąbrówki. Tu podziwiamy ruralistyczny układ wsi z XVIII wieku (zabytek) i stary spichlerz ryglowy (też zabytek).

Idziemy ulicą ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego, byłego dowódcy 25 dywizjonu rakietowego obrony powietrznej, który stacjonował w Dąbrówce przez prawie 40 lat, do 2001 roku. Dziś w jego miejscu jest Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf".

Skręcamy koło żwirowni i ponownie schodzimy w dolinę Gościciny. Łąka prowadzi nas do przełomowego odcinka rzeki. Pokonujemy uroczysko i boczny jar.

W okolicy schroniska dla bezdomnych zwierząt wspinamy się na grzbiet. Mamy widok na dalekie ujście doliny Gościciny do pradoliny Redy. To nasz cel, tam leży Gościcino.

W Gościcinie odwiedzamy trzy ciekawe obiekty z przełomu XIX i XX wieku:
- kolonię robotniczą, domy wybudowane dla pracowników cegielni (cegielnia ostatecznie padła po pożarze w 1996 roku),
- Dworek Drzewiarza (właściwie: willa właściciela cegielni, Karla Brandta, aktualnie: biblioteka i lokalne centrum kultury),
- secesyjny dworek (aktualnie przedszkole).

Mamy jeszcze chwilę czasu. Idziemy w dół schodkami pod most kolejowy, do rzeki i szukamy miejsca, gdzie nasza Gościcina uchodzi do Bolszewki. To już koniec. Wychodzimy na szosę wejherowską i, jak na zamówienie, podjeżdża autobus miejski, który zabiera nas do Wejherowa.
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki