zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweZ prądem i pod prąd V - Reda

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2023-02-18
prowadzący:
Teresa Graban
Strzebielino PKP - źródliska rzeki Redy - Kębłowska Tama - Tabacznik - szlak rowerowy Pradoliny Łeby Redy - Zelewo - Góradługość: 18 km
uczestników: 14

 

Prognoza pogody była odstraszająca, ale zgodnie z mottem Bąbelków, że pogoda najgorzej wygląda przez okno, wycieczka odbyła się. Czternastu śmiałków wyruszyło w drogę. Przez kilkanaście minut szliśmy w terenie zalesionym. Było cicho i spokojnie, tylko kilka powalonych drzew przypominało nam o zachowaniu zwiększonej ostrożności. Rozpoczęliśmy w Strzebielinie od źródlisk rzeki Redy znajdujących się na wysokości 49 m n.p.m.

Rzeka była spokojna, wąska i kręta. Wiła się wśród pól i łąk. Jeden most i wiele drewnianych mostków, które przekraczaliśmy, dodawało uroku naszej wyprawie. Próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak to było kiedyś, gdy jej koryto sięgało od brzegu do brzegu Pradoliny Łeby Redy, rozpościerającej się na szerokość 1.5 do 5.5 km. Po krótkiej dyskusji o lądolodzie i włochatych nosorożcach ;) nasze myśli zajął temat dawnego mieszkańca wsi Zelewo, Ericha von dem Bach-Zelewskiego, uznanego na procesie w Norymberdze za zbrodniarza wojennego (odsyłam do Wikipedii). Nasza nieoceniona Misia, przytoczyła nam na ten temat wiele ciekawej historii.

Wiatr świstał w powietrzu, czasem zmieniał kierunek, pchał nas do przodu albo wiał nam w twarz. Grupa była niesamowita, gdyż nikt ani razu nie narzekał na jego taniec. Powoli zbliżaliśmy się do końca szlaku. Jeszcze jeden odpoczynek w leśnym zaciszu i wspięliśmy się na wysokość ok. 107 m n.p.m. Naszym oczom ukazała się tajemnicza wieś o nazwie Góra.

Jako polska osada o tej nazwie, istniała już zanim na Pomorzu pojawili się Krzyżacy. Parafia chrześcijańska powstała za rządów księcia Świętopełka II Wielkiego, władcy Pomorza Gdańskiego, w roku 1236.

Wieś Góra, znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu i w strefie ochrony konserwatorskiej zespołu ruralistycznego.

Dawny Dwór rodziny Żyliczów, dziś ruina, sprawił, że nasze myśli powędrowały do XIX wieku, w czasy jego świetności. Piękny niegdyś park z ciekawymi okazami drzew i roślin, musiał wyglądać niesamowicie. Nieco kolorytu wniosły malutkie przebiśniegi, dumnie potrząsające swym białym kwieciem. Nieopodal rośnie stary, pomnikowy Dąb.

Po drugiej stronie drogi stoi najstarszy we wsi dom, zbudowany z kamienia ciosanego. W otoczeniu tego domu i dawnej strażnicy znajdował się jedyny we wsi piec chlebowy. W każdą sobotę gospodynie wypiekały w nim chleb na cały tydzień. Idąc dalej wspięliśmy się na skarpę, na której stoi zabytkowy, neobarokowy kościół z 1928 roku pw. św. Mateusza, górujący nad wsią i okolicą. Czujna pani sołtys, widząc obcych kręcących się wokół świątyni, niespodziewanie otworzyła drzwi i mogliśmy podziwiać wnętrze z pięknie zdobionym XVII wiecznym ołtarzem. W centralnym punkcie znajduje się obraz Trójcy Świętej. Po bokach dwie figury św. Ludwika i św. Mikołaja. Schodząc mijamy kaplicę cmentarną z tego samego okresu co kościół. I na koniec figura Chrystusa Króla witająca wszystkich przybywających do wsi. Nas niestety żegnała, gdyż zaczęliśmy zwiedzanie wsi od końca :)) Jeszcze tylko 1,5 km z górki przez las i na 18-tym kilometrze kończymy wyprawę.


                Wszystkim bardzo dziękuję za udział w wycieczce.


               Zdjęcia jak zawsze od Teresy, Marty, Danki K. i ode mnie.


                                                                                        Teresa Graban

 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki