zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



Na tyłach Gdyni

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2022-12-10
prowadzący:
Rita Pluta
Gdynia Wiczlino Niemotowo - Koleczkowo - Piekiełko - Stara Piła - Łężyce - Gdynia Cisowadługość: 20 km
uczestników: 13

 Wędrujemy po regionie zwanym przez Kaszubów: Lesôki (na zachód od Gdyni i na południe od Wejherowa).

Mijamy osadę Wielka Rola, dopiero od 50 lat należącą do Gdyni. Kręta droga leśna prowadzi nas do Koleczkowa. Przekraczamy Drogę Królewską - tak nazywano w dawnych wiekach trakt bity Koleczkowo-Chylonia, gdy nie było innego wygodnego dojazdu do posiadłości nadmorskich, gdy Chylonia była ludną i znaczącą wsią na trakcie pocztowym, a o Gdyni mało kto słyszał.

Czarny szlak PTTK schodzi w dolinę Zagórskiej Strugi. Po młynie, który działał tu przez wieki, pozostała tylko nazwa osady: Koleczkowski Młyn. Rzeczka i jej otoczenie w zimowej scenerii prezentują się bajkowo pięknie.

Idziemy w dół rzeki. Co kilkaset metrów można wypatrzyć ślady poprzecznych wałów ziemnych, pozostałości po danych śluzach, umożliwiających spiętrzenia wody i spław drewna do tartaku w Starej Pile. Ten odcinek rzeki miał lokalną nazwę: Sleża.

Gdzieś tu w leśnych ostępach znajdowały się bunkry partyzantów TOW "Gryf Pomorski", grupy koleczkowskiej pod dowództwem Alfreda Loepera, którzy wsławili się m.in. skutecznymi wyprawami na lotniska niemieckie w Strzebielinie i w Rumii Białej Rzece. 29 lutego 1944 roku stoczyli oni nierówny bój z szeroko zakrojoną obławą niemiecką, jedenastu z nich poległo, spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu w Kielnie, ale pamięć o nich jest w Koleczkowie ciągle żywa.

Dochodzimy do węzła szlaków przy leśniczówce Piekiełko. Zaczyna się najciekawszy, przełomowy odcinek Zagórskiej Strugi. W wąskiej dolinie rzeki mieści się brukowana droga Kamień-Rumia, ale tuż obok wyrastają krawędzie wysoczyzny. Przed Starą Piłą dolina rozrzerza się i znajdujemy wygodną wiatę na popas.

W Starej Pile opuszczamy dolinę Zagórskiej Strugi, idziemy w górę do Łężyc. Tu odwiedzamy duży cmentarz wojenny, kryjący szczątki 4281 żołnierzy polskich i radzieckich (II Front Białoruski i I Brygada Pancerna im. Obrońców Westerplatte) poległych w walkach o Gdynię w marcu 1945, ekshumowanych z terenów okolicznych wsi i lasów.
Przyglądają się nam konie ze stajni jeździeckiej "Pomerania".

Ładna aleja topolowa wyprowadza nas na szosę - obwodnicę Łężyc. Szybko schodzimy w boczną drogę, mijamy ośrodek "Paintball Rumia" i śnieżną leśną drożyną podążamy w kierunku Gdyni. Po drodze mijamy skromny pomnik trzech lokalsów, którzy mieli nieszczęście trafić tu na miny w kwietniu 1945 roku. Ktoś dba o pamięć po nich, nawet umieścił na leśnym skrzyżowaniu drogowskaz do pomnika.

Szeroką drogą spacerową wzdłuż zbocza Długiej Góry idziemy do Gdyni Cisowej. Towarzyszą nam widoki na Kępę Oksywską i Pradolinę Kaszubską, oświetlone promieniami zachodzącego słońca.




BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki