zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweZielony Szlak Puszczy Darżlubskiej - etap III

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2022-03-19
prowadzący:
Rita Pluta
Kartoszyno - Zamkowa Góra - Żarnowiec - Odargowo - Krokowadługość: 18 km
uczestników: 11

 

  W Kartoszynie pierwsze kroki kierujemy nad jezioro Żarnowieckie. Dziś jest tajemniczo spowite mgłą, ledwie majaczy drugi brzeg. Mijamy hale produkcyjne Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wyrosłe na gruntach niedoszłej elektrowni jądrowej. Wzdłuż drogi na skraju lasu zachowały się ślady prosperity sprzed 40 lat: zmurszała betonowa bariera i słupy latarni. W lesie blisko szosy stoi kapliczka, zadbana, jedyna pamiątka po wsi, która miała 800-letnią historię.

Nad szosą góruje stromy grzbiet Zamkowej Góry. Zdobywamy ją łagodnie, obchodząc od tyłu. Na miejscu dawnego grodziska wyraźne są ślady wałów. Potężne drzewa nie rozwinęły jeszcze liści, więc w dole widać taflę jeziora Żarnowieckiego. Wymarzone miejsce na popas.

Cóż jest piękniejsze niż droga w lesie? Ścieżką wzdłuż grzbietu, wśród licznych daglezji, idziemy dalej. Wkrótce osiągamy najwyższy punkt Wysoczyzny Żarnowieckiej 102.8 m, schodzimy w dolinę i niebawem spotykamy znaki zielonego szlaku Puszczy Darżlubskiej.

W Żarnowcu Tomkowi M. zawdzięczamy wejście do zabytkowego kościoła. Miła starsza siostra benedyktynka opowiada nam o gotyckiej architekturze i barokowym wystroju wnętrza: kto jest kim w obrazach i rzeźbach, dlaczego piękna XV-wieczna Pieta jest zamknięta kratą, zdobioną złotymi kwiatuszkami i czy to rzeczywiście Fritz von Raveneck, wielki przegrany w bitwie pod Świecinem (1462), jest pochowany w nawie głównej.

Szlak prowadzi dalej widokowym płaskowyżem do Odargowa. Mijamy osiedle 8 zagród o charakterystycznych niebieskich dachach, wybudowane dla przesiedleńców z Kartoszyna. Droga wśród pól, rozświergotanych skowronkami, prowadzi do ukrytego w lesie Pogańskiego Kamienia. Tu robimy kolejny popas.

W drodze do Krokowej mijamy rezerwat "Zielone", widzimy że jego bohater: wiciokrzew pomorski jeszcze nie odżył po zimie.

Trasa według Mirki na Traseo:  www.traseo.pl/trasa/zielony-szlak-puszczy-darzlubskiej-etap-iii/code/-XIXEIB3

Trasa według Misi na mapie czeskiej:  mapy.cz/s/gujafucogo

I jeszcze wspomnień czar: podobna wycieczka z 16 maja 2004, w 45 rocznicę pierwszej wycieczki KTP "Bąbelki": Żarnowiec - 45 lat później
Dzięki, Mirka, za odkrycie tego linka :)

 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki