zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd na Raty Pomorskie Jeziora - Jeziora Kamień i Wysoka

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2020-09-19
prowadzący:
Anna Pronobis-Prońska Irena Herzberg-Sutkowska
Koleczkowo - Kamień - jez. Kamień - jez. Wysoka - Kielnodługość: 20 km
uczestników: 17

 Naszą pieszą wycieczkę rozpoczęliśmy w Koleczkowie przy głazie z tablicą upamięniającą walkę partyzantów kaszubskich z niemieckim okupantem z II wojny światowej. Następnie Drogą Kamieńską doszliśmy do postoju nad malowniczym jeziorem Okuniewo mijając po drodze Diabelski Kamień. Wędrując zachodnim brzegiem jeziora Kamień dotarliśmy do Kamiennego Dworku, gdzie nakarmiliśmy i wygłaskaliśmy różne zwierzeta zagrodowe. Na półnicnym brzegu jeziora Wysoka torfową drogą wśród wrzosów, jagód i "dzikiego rozmarynu" (bagna zwyczajnego) dotarliśmy do postoju przy źródle rzeki Gościcinki. Dalszy spacer do Kielna odbyliśmy polnymi drogami mijając pasące się konie. Wycieczkę zakończyliśmy pysznym jedzeniem w kielneńskiej karczmie.

Tak opisała nasze spotkanie Irena, jego organizaorka i prowadząca. Spokanie którego trasę, nastrój, liczbę przerw w ciekawych miejscach, tempo i zamówioną pogodę chwalili wszyscy uczestnicy!

Ja tylko dodam, że jeziora Kamień i Wysoka zajmują dno klasycznej rynny polodowcowej. Idąc wyznaczoną trasą mieliśmy możliwość zobaczyć, że chociaż mają one podobną powierzchnię odpowiednio 0,53 i 0,55 km kwadratowych, to już ich średnie głębokości różnią się znacznie: 6,2 i 1,9 m a głębokości maksymalne zasadniczo: 31,9 i 6 m. Stwierdziliśmy też, że z jeziora Wysoka wypływa rzeka Gościcinka. Oczko wodne Okuniewo jest teraz naturalnym łowiskiem komercyjnym.

Dodatkowym atutem naszej wycieczki było przejechanie całej trasy gdyńskiego autobusu linii 191, Może warto sprawdzić, jakie możliwości wypadów za miasto oferują inne linie komunikacji miejskiej Trójmiasta? Dajcie znać, co o tym myślicie.
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki