zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweNiedzielny Spacer

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2020-01-26
prowadzący:
Magdalena Hempel
Sopot Wyścigi – nadmorski Szlak Mew – Potok Kolibkowski – Droga Wielkokacka – Dolina Świemirowska – Sopot Wyścigidługość: 15 km
uczestników: 15

Bocznymi uliczkami doszliśmy na bulwar nadmorski i dalej, aż do ujścia potoku Swelinia, który był kiedyś granicznym, między Wolnym Miastem Gdańsk, a Polską.
Potokiem Swelini doszliśmy do rezerwatu „Łęg nad Swelinią”. Zastaliśmy tam staw, przedzielony groblą zbudowaną przez bobry. Dalej, szerokim łukiem ominęliśmy Brodwino, aż do ulicy Sopockiej. Niebieskim szlakiem doszliśmy do Wielkiej Gwiazdy, a po odpoczynku zeszliśmy do Doliny Świemirowskiej. Okrążyliśmy działki, aż do polanki z Dębem Esperantystów – miejsca rzadko odwiedzanego przez turystów.
Na tej polance, w 1927 r. odbył się Światowy Kongres Esperantystów i z tej okazji postawiono tu granitowy głaz i posadzono dąb. W 1938 r. naziści zniszczyli to miejsce. W 1959 r. podczas Międzynarodowego Zjazdu Młodzieży Esperanckiej, który odbył się w setną rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa - twórcy języka Esperanto, postawiono nowy głaz i posadzono nowy dąb.

Wszyscy uczestnicy Zjazdu obsypali korzenie dębu ziemią, przywiezioną ze swoich krajów. 15 grudnia 2019 r. minęła 160 rocznica urodzin Zamenhofa, który ułożył i rozpropagował na świecie Język Esperanto (język dający nadzieję). Pierwszy klub esperancki powstał w Norymberdze, a następne już w całej Europie, i nie tylko. W 1905 r we Francji został odznaczony Orderem Legii Honorowej, a w 1013 r. wysunięto Jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zamenhof przełożył na język Esperanto cały Stary Testament oraz wiele różnych dzieł literackich, w tym również Pana Tadeusza. 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki