zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRozpoczęcie Sezonu Rowerowego 2014 Ziemia Lęborska VI

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2014-04-05
koniec: 2014-04-06
prowadzący:
Dorota Betcher Ryszard Betcher, Tadeusz Krawczyk
Trasa rowerowa: Wejherowo – Małe Gowino – Strzepcz - Linia - Lębork - Nowa Wieś Lęborska (nocleg GOK) – Kębłowo – Kisewo - Salino – Zamostne - Orle - Wejherowo (55 + 49 km) Udział wzięło 47 rowerzystów Trasa piesza: Lębork – Mosty - Jezioro Lubowidzkie – Lubowidz - Lębork – Nowa Wieś Lęborska (nocleg GOK) – Kębłowo – Lębork (16+ 12 km) Udział wzięło także 20 piechurów. długość: 104 km
uczestników: 67

W tegorocznym Rozpoczęciu Sezonu Rowerowego KTP Bąbelki Ziemia Lęborska VI udział wzięło 47 rowerzystów prowadzonych w dwóch grupach przez Dorotę i Rycha. Ponadto jedna grupa wybrała własny wariant trasy przez Jeziora Pałsznik i Wygoda oraz Stryszą Budę. Gospodarzy czyli Bąbli zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele nowodworskiego Szuwarka, elbląskiego STOP-u, malborskiej Ramy, trójmiejskich TIR i Alpino oraz rowerzyści indywidualni.
Dodatkową dwudziestoosobową grupę pieszą prowadzoną przez Tadeusza stanowili głównie członkowie lęborskiego Kahel Klubu II, słupskich Orłów i sympatycy naszych klubów. Łącznie w imprezie udział wzięło 67 osób (47 rowerzystów i 20 piechurów).

Odkopana historia imprezy
Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP Bąbelki to impreza, której początki giną gdzieś w pomroce dziejów klubowych. Rychu odnalazł wpis w książeczce turystyki kolarskiej oraz w szwankującej już pamięci siedmioosobową dwudniową wycieczkę klubowiczów pod tą nazwą na trasie z Gdańska do Drzewiny i powrotem inną trasą. Kilometraże dzienne wtedy to 59 i 45 km, prowadził Krzysiek Strojny a rok był 2001.

W 2002 roku w dokumentacji klubowej nie odnaleziono wycieczki o tej nazwie ani na początku kwietnia ani w marcu.

Ale wiemy, że od 2003 roku odbywała się już regularnie, bo wtedy Andrzej Galikowski poprowadził 180-kilometrową trzydniówkę ze Słupska z noclegami w Swołowie i Smołdzińskim Lesie, a zakończył w Lęborku. Uczestniczyło kilkanaścioro członków i sympatyków Bąbli.

W roku 2004 Krzychu Strojny poprowadził pamiętne Rozpoczęcie z udziałem 34 osób na trasie z Gdańska przez Kiezmark (gdzie spotkały się grupy dwóch braci S.) do Malborka, by drugiego dnia dojechać do Elbląga. Ówczesne kilometraże to 85 km pod wiatr, a drugiego już tylko 70 km.

Wyjątkowo wcześnie, bo 19 i 20 marca 2005 roku Karolina Turek poprowadziła jeszcze lekko ośnieżoną trasą (55 km + 45 km) skromne pięć osób z Wieżycy przez Sulęczyno do Kościerzyny.

W 2006 roku Piotrek Bojas prowadził 27 osób na trasie z Wejherowa przez Żarnowiec na nocleg do Łeby (80 km), a w niedzielę przez Wicko do Lęborka (60 km).

Rok 2007: Z Tczewa przez Gorzędziej prowadził Rychu Betcher do domku Kurczaka nad Jeziorem Długie w Borach Tucholskich (80 km). W niedzielę natomiast uczestnicy rozjechali się na cztery trasy alternatywne z długościami 30 km do Starogardu, 40 km do Morzeszczyna, 80 km do Pruszcza i 103 km do Gdańska. Uczestniczyło łącznie 18 rowerzystów i po raz pierwszy również 11 piechurów prowadzonych przez Marcina Strusińskiego. Ponadto, oprócz 3 osób asystujących autem, 3 osoby przyjechały konno (ok. 40 + 40 km).

W roku 2008 Rozpoczęcie „Dookoła Jezioraka” pierwszego dnia z Zalewa do Iławy (70 km) prowadził Piotrek Bojas, a drugiego Rychu przez Siemiany do Susza (50 km). Uczestniczyły 23 osoby.
I to był ostatni rok często zmieniających się prowadzących.

Od 2009 roku do dziś (czyli po raz szósty) niezmiennie Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP Bąbelki po ziemi lęborskiej prowadzi Dorota Betcher. Imprezę opiera na współpracy z zaprzyjaźnionym lęborskim Kahel Klubem II, który od czterech lat dodatkowo prowadzi trasę pieszą gdzie między innymi obecne są słupskie Orły, bąbelkowi piechurzy i Darek Janowski.
W 2009 na trasie z Lęborka przez Kozin do Karwicy i rano do Godętowa (110 km) jechało 47 rowerzystów.

Rok 2010; Trasa: Lębork – Redkowice – Pogorzelice – podobnie jak rok wcześniej nocleg w Karwicy – Bukowina – Lębork (104 km) 43 rowerzystów. Pamiętna z powodu informacji o katastrofie prezydenckiego samolotu.

2011: Z Lęborka przez latarnię Stilo na nocleg do Łeby a potem przez Słowiński Park Narodowy, Izbicę i Główczyce do Lęborka (58 + 62 km). Udział wzięło 39 osób (24 rowerzystów i 15 turystów na trasie pieszej (17 + 22 km). Wtedy też prawdopodobnie formuła imprezy rozszerzyła się o udział przedstawicieli zaprzyjaźnionych środowisk czyli nowodworskiego Szuwarka i marborskiej Ramy oraz piechurów ze słupskich Orłów. Wcześniej w naszym Rozpoczęciu Sezonu Rowerowego uczestniczyły tylko Bąble, a potem od 2009 roku Kahel Klub jako współorganizator oraz oczywiście osoby indywidualne.

W 2012 roku 19 rowerzystów jechało w sobotę 60 km z Leśnic przez Siemirowice w gęsto sypiącym śniegu do Mikorowa, a w niedzielę już w słoneczku skromne 45 km z popasem nad Jeziorem Brody do Lęborka. Kahel Klub prowadził w tym czasie 15 piechurów (19+18 km).

Rok 2013 to 30 rowerzystów na trasie Lębork – Sarbsk - Łeba (nocleg) – Stowęcino – Lebork (tylko 100 km w rozbiciu na 45 i 55 km). Ponadto 22 piechurów, którzy z powodu śniegu przeszli też łącznie tylko 20 km w dwa dni).

Tegoroczne Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego 2014 to rekordowe, 47 rowerzystów i 20 piechurów rozszerzone zostało, po pięciu latach, o ziemię wejherowską. Kilometraże raczej niewielkie - a to z tego powodu, że duża grupa, siłą rzeczy, jest mało mobilna. Jednak z dwóch wariantów trasy Dorota wybrała ten trochę dłuższy (przez Strzepcz) z powodu bardzo korzystnej wiosennej pogody.

Przy wydatnej pomocy sekretarza zarządu Grześka Oskarbskiego, który przekopał stare rejestry, zostało naukowo udowodnione, że w 2014 roku odbyło się „jubileuszowe” trzynaste Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego KTP Bąbelki. Do tej pory traktowaliśmy ewentualną numerację niefrasobliwie. Ale po tak „okrągłym” jubileuszu zaczniemy je chyba liczyć …
… a może i nie.
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki