19 czerwca – czwartek Rozpoczynamy wędrówkę po pięknej Suwalszczyźnie. Nasz cel to Wigierski PN położony w płn. części Puszczy Augustowskiej. Pierwszy obiekt do którego zdążamy to zespół klasztorny Kamedułów położony na wigierskim półwyspie. Powojenna rekonstrukcja przywróciła mu dawny blask. Zielonym szlakiem ruszamy teraz dookoła Jeziora Wigry. Na trasie rzeczka Piertówka, ukwiecone łąki na których pasą się stada koni, drewniane pomosty ułatwiające przejście przez mokradła. Docieramy w końcu do wsi Cimochowizna. To rejon wzbogacony wzniesieniami z których rozciąga się panorama na Jezioro Wigry. W oddali po drugiej stronie jeziora widać w blasku słońca bielejące wieże klasztoru. Teraz szlak prowadzi lasami. Przy „Bindasowej drodze” czerwienieją poziomki, nad głowami latają motyle modraszki, w wysokich trawach fioletowe dzwonki, miedzy drzewami przemyka dzik. Jeszcze 0,5 km i meldujemy się w Muzeum Wigierskiego PN w Krzywem, gdzie można zapoznać się z fauną zamieszkującą okoliczne lasy. Teraz ostatni etap wędrówki do Suwałk, gdzie poszukujemy pięknych okazów pomników przyrody – sędziwej wierzby nad brzegiem Czarnej Hańczy, leszczyny tureckiej i dąbka „Wolności” w parku. Po całodziennym trudzie wędrowania czas na regenerację sił w kuchni tureckiej „U Alika” , gdzie serwują przepyszne potrawy z kuchni kresowej.
20 czerwca – piątek Ranek rozpoczynamy od zwiedzenia Muzeum im. Marii Konopnickiej, która tu w 1842 r. się urodziła i spędziła pierwszych siedem lat dzieciństwa. Do wejścia zapraszają dwa krasnoludki z bajki pisarki. Po tej intelektualnej porannej uczcie rozpoczynamy wędrówkę leśnymi szlakami do Płociczna, gdzie czeka kolejna atrakcja w postaci Wigierskiej Kolei Wąskotorowej. W kolorowych wagonach, trzęsąc się na drewnianych ławkach przemierzamy trasę wzdłuż południowego brzegu Jeziora Wigry, miedzy miejscowościami Płociczno i Krusznik. Po drodze trzy postoje z widokami na jezioro. Następny etap wędrówki to wieś Bryzgiel, gdzie rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Wigry. Uwieczniwszy cudowne widoki ruszamy do Maćkowej Rudej, wsi nad Czarną Hańczą, gdzie mamy nocleg.
21 czerwca – sobota Ten dzień poświęcony jest Czarnej Hańczy – największej rzeki Suwalszczyzny. Najciekawszy krajobrazowo odcinek rzeki znajduje się między Maćkową Rudą, a Frąckami. Wędrując czerwonym szlakiem co rusz zatrzymujemy się żeby uwiecznić piękno wijącej się zakolami rzeki. W korycie liczne wysepki, zatory z powalonych przez wiatr drzew, porastające dno grążele żółte, strzałka wodna, oczeret. Wodą płyną łabędzie z młodymi i kaczki krzyżówki. Brzegi porastają bujnie trzcinowiska. Idąc wzdłuż rzeki dochodzimy do Tartaczyska, gdzie nad wodą widzimy resztki mostu kolejowego. Po paru kilometrach następny mostek na rzeką w miejscowości Okółek. Drewniany, ozdobiony rzeźbionymi głowami koni. Witamy kajakarzy, którzy płyną z nurtem rzeki. Na koniec czeka jeszcze jedna atrakcja – most nad śluzą Gorczyca. Teraz jeszcze kilkaset metrów i kończymy wędrówkę we wsi Płaska, gdzie czeka wygodna baza noclegowa.
22 czerwca - niedziela Wczesnym deszczowym rankiem opuszczamy wieś Płaska i zagłębiamy się w lasy na zielony szlak. Po chwili przejaśnia się, wychodzi słońce i można podziwiać dorodne, często pomnikowe drzewa skąpane w letnim deszczu. Kto chętny może pokrzepić się poziomkami i pierwszymi czarnymi jagodami. Dzisiejszy dzień jest pod znakiem śluz na Kanale Augustowskim. Do dzisiaj wygląd zbliżony do pierwotnego zachowało 9 śluz. Pierwsza do której dochodzimy to śluza „Swoboda”, którą budował kpt. inż. Lelewel w latach 1826-27. Mamy szczęście, że akurat przeprawia się mała motorówka. Można więc obserwować pracę śluzowego, który tak jak w XIX wieku otwiera luki wrót. Oprócz tego dodatkowa atrakcja, tym razem przyrodnicza – wygrzewające się na słońcu zaskrońce. Druga śluza to „ Przewięź”, którą budował porucznik inż. Szultz w 1826 r. Tu mamy szczęście obsługiwać śluzę razem z operatorem. Atrakcja nie lada, ale za to dostaliśmy pieczątkę do książeczki OKP. Dochodzimy do Augustowa i odwiedzamy ostatnią śluzę „Augustów”. Jeszcze ostatnie spojrzenie na miasto – letnią stolicę województwa podlaskiego i powrót do domu.
Danka Kobylarz