Podczas Zakończenia Sezonu Rowerowego 2013 Darek prowadził rowerzystów KTP Bąbelki generalnie (bo zahaczaliśmy też o inne tereny) po historycznej ziemi chełmińskiej, znanej choćby z tego, że była pierwszą, na którą w czasach rozbicia dzielnicowego w 1231 roku dla obrony przed Prusami sprowadzony został Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanym przez Polaków „Krzyżakami”.
Wcześniej właśnie z tej ziemi ruszało na początku XIII wieku kilka wypraw krzyżowych, które wywoływały zrozumiały odwet ze strony plemion pruskich. W konsekwencji książę mazowiecki Konrad w 1226 roku rozpoczął rozmowy z zakonnikami, przyznając im w 1228 roku w dzierżawę ziemię chełmińską.
Jednak my w piątek po ciemku i we mgle jechaliśmy jeszcze około dwudziestokilometrową trasą po Kociewiu z Warlubia do Grudziądza.
Natomiast sobotnim popołudniem po wcześniejszym przecięciu z północy na południe ziemi chełmińskiej i po zwiedzeniu krzyżackich zamków lub ich ruin w Pokrzywnie, Radzyniu Chełmińskim, Wąbrzeźnie i Golubiu – Dobrzyniu a wcześniej gotyckiego kościoła św. Anny w Radzyniu przekroczyliśmy Drwęcę wjeżdżając na ziemię dobrzyńską, którą w 1226 roku ten sam Konrad nadał Pruskim Rycerzom Chrystusowym. A ci niebawem połączyli się z Krzyżakami. W roku 1235 Konrad odzyskał ziemię dobrzyńską lecz musiał się zrzec ziemi chełmińskiej na rzecz Krzyżaków.
My w niedzielę koło południa wróciliśmy na ziemię chełmińską przekraczając Drwęcę w Ciechocinie. Jakoś wtedy Bystry złapał jednocześnie dwie gumy ;-)
Pozostałości zamku krzyżackiego obejrzeliśmy w Kowalewie Pomorskim, bazylikę konkatedralną Świętej Trójcy i romańsko-gotycki kościół św. Mikołaja w Chełmży.
W poniedziałek zwiedziliśmy dobrze zachowany gotycki zamek w miejscowości o nazwie Zamek Bierzgłowski, odnowiony wiatrak w Bierzgłowie oraz pałac i park w Ostromecku. Przez most na Wiśle przy Fordonie oraz północne obrzeża miasta czyli już Kujawy dotarliśmy do dworca w Bydgoszczy.
Wszystkie ziemie, przez które jechaliśmy od II pokoju toruńskiego z 1466 roku znalazły się w granicah Królestwa Polskiego.
Z kolei od pierwszego rozbioru (1772), a ziemia dobrzyńska od drugiego (1795), należały do Królestwa Prus i potem Cesarstwa Niemieckiego za wyjątkiem okresu istnienia napoleońskiego Księstwa Warszawskiego. Obecnie czyli od 1918 roku, z przerwą na lata II wojny światowej, należą do Polski.