zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweZdobywamy Kolejową Odznakę Turystyczną PTTK w stopniu srebrnym cz. 5

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2011-08-06
koniec: 2011-08-07
prowadzący:
Dariusz Wenta
dzień 1: Trójmiasto - Poznań - przejazd kolejką wąskotorową Maltanka, dzień 2: Poznań - Środa Wielkopolska - przejazd Średzką Koleją Wąskotorową - Zaniemyśl - Poznań - Trójmiasto (pieszo 18 km)długość: 18 km
uczestników: 7

 

 

 zdjęcie zbiorowe z dnia pierwszego na tle zabytków techniki: jeden jeżdżący czyli parowóz Borsig Bn2t (nr fabryczny 11458) a drugi jako pomnik techniki Tx26-423.

od lewej strony uczestnicy wycieczki: Lucyna, Danuta Ś., Mirka, Danuta K., Iwona i Magda.


  • trasa dnia 1: Trójmiasto - przejazd pociągiem TLK - Poznań - przejazd koleją parkową "MALTANKA" - Poznań: zwiedzanie miasta trakt królewsko-cesarski
  • przejazd koleją: 4 km, przejście piesze: 4 km
  • pogoda: słonecznie i ciepło

Na ostatnią weekendową wycieczkę w ramach zdobywania Kolejowej Odznaki Turystycznej PTTK postanowiłem wybrać się do Wielkopolski celem odwiedzenia dwóch więszych atrakcji tego województwa. Na dzień pierwszy zaplanowałem .... przejazd kiedyś dziecięcą dzisiaj koleją parkową "MALTANKA". Startujemy pociągiem TLK relacji Gdynia-Zielona Góra - jak dobrze że mieliśmy miejsca siedzące. Do stolicy Wielkopolski docieramy punktualnie 14:16. Tutaj witamy się z Mirką i zaczynamy od zobaczenia zabytkowego dworca jakim jest bryła budynku Dworca Zachodniego w Poznaniu. Po zakupie bardzo przydatnego biletu 24 godzinnego jednym z zabytkowych tramwajów (można tak powiedzieć) jedziemy na Maltankę - ulubione miejsce wypoczynku poznaniaków.

Z informacji dostępnych na stronie operatora można wyczytać, że starsi mieszkańcy Poznania pamiętają zapewne pierwszą kolejkę dziecięcą, która kursowała z okolic Ogrodu Jordanowskiego na Łęgi Dębińskie. Jej otwarcie nastąpiło 22 lipca 1956 roku. Ponieważ kolejka była wówczas przypisana organizacyjnie do ZHP nadano jej nazwę Harcerska Kolejka Dziecięca. W 1972 roku przeniesiono cały tabor na tereny wokół Jeziora Maltańskiego, które przeznaczone zostały na cele sportowo-rekreacyjne dla Poznania. Wówczas tereny te zostały uporządkowane, a jednocześnie rozpoczęto budowę nowego ZOO. Jedni mówili o kolejce dziecięcej Maltanka, inni o Maltańskiej Kolei Dziecięcej. Zresztą określenie "dziecięca" nie pasowało do zacnej wąskotorowej kolejki, której istnienie regulują przepisy dotyczące Polskich Kolei Państwowych. W związku z jubileuszem kolejka otrzymała nazwę Kolejka Parkowa Maltanka co nieprzypadkowo stanowi odwrotność skrótu nazwy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które kolejkę obsługuje i stanowi nad nią pieczę od roku 1972.

Po przybyciu na stację początkową Maltanki dokonujemy zakupu biletów oraz wsiadamy do odjeżdżającego 30 minut po każdej godzinie spalinowozu. Przejazd trwa około kwadransa. Wysiadamy na stacji końcowej Zwierzyniec. Ze względu na upał odpoczywamy delektując się lodami. Główną atrakcją dzisiejszego dnia był przejazd parowozem Borsig Bn2t (nr fabryczny 11458). Parowóz wyprodukowany został w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Maszyna jest własnością Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, ale od 1999 eksploatuje go MPK Poznań Sp. z o.o. na przejazdach Parkowej Kolejki Maltanka.

Późnym popołudniem meldujemy się w schronisku młodzieżowym położonym w dzielnicy willowej. Około godz. 18-ej postanawiam zebrać całą grupę i przejść się traktem królewsko-cesarskim. Zaczynamy od Ostrowa Tumskiego by przez ścisłe centrum dotrzeć do Ronda Kaponiera gdzie już późną porą kończę wycieczkę.


 

zdjęcie zbiorowe dnia drugiego na stacji Średzkiej Kolei Powiatowej - Środa Miasto

od lewej: Danuta Ś., Danuta K., Iwona, Darek, Magda, Mirka i Iwona


  • trasa dnia 2: Poznań - przejazd pociągiem TLK - Środa Wielkopolska - przejazd Średzką Koleją Powiatową - Zaniemyśl - przejazd komunikacją podmiejską - Poznań - powrót pociągiem TLK do Trójmiasta 

  • przejazd koleją: 14 km, przejście piesze: 2 km

  • pogoda: pochmurnie, ciepło


Wcześnie rano żegnamy się z Poznaniem i razem z uczestnikami kończącego się akurat tego dnia Przystanku Woodstock pociągiem TLK przemieszczamy się do Środy Wielkopolskiej. Po przybyciu na stację początkową - akurat odbywały się manerwy Px48, zwiedziliśmy izbę pamięci oraz korzystając z rezerwy czasowej postanawiam zwiedzić to dosyć ciekawe miasto.

Środa jest stolicą historyczno–geograficznego regionu nazywanego Ziemią Średzką. W centrum znajduje się zespół obiektów związanych z funkcjonowaniem miasta jako miejsca sejmików szlacheckich. Należą do nich: Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP oraz 3 domki senatorskie z XVIII w. Stare miasto w obrębie dawnych obwarowań zachowało do dziś swą pierwotną siatkę ulic. Nie ma to jak szybkie zwiedzanie miasta.

Punktualnie o godzinie 10-ej ruszamy składem z parowozem do Zaniemyśla, po drodze zatrzymując się na przystankach: Środa Wielkopolska Miasto, Słupia Wielka, Annopole, Płaczki, Ścieniska czy Polwica. Po 14 kilometrach oraz godzinnej przejażdżce docieramy do stacji końcowej zlokalizowanej w Zaniemyślu. Tutaj zaglądamy do kolejnej Izby Pamięci. Zaniemyśl - jest dziś znaną wsią letniskową. Jego historia sięga XII w. Niegdyś było to miasto. Mamy sporrrrro czasu. Wracamy popołudniowym kursem linii 560 do węzła przesiadkowego Poznań-Rataje. Potem szybko przesiadka na tramwaj zmierzający ku Mostowi Dworcowemu.

A na samym końcu - walka o miejsca,  dosłownie ! w pociągu powrotnym do Trójmiasta. 700 tys. uczestników festiwalu i do tego event w postaci REDD BULL X-FIGHTERS spowodował że gdzieś Ci ludzie musieli się zmieścić. Z małymi przebojami nam się udało. I w ten sposób zakończyliśmy ostatnią w tym roku weekendową odsłonę KOLOT`a.

Daro.


Kilka ciekawych linków:


A na sam koniec oczywiście nie mogło zabraknąc literackiego podsumowania wypadu ...

"Koleją do Poznania" - D. Kobylarz

Do Poznania nas zawiało
Jakby Gdańska było mało
Miasto w biegu zwiedzaliśmy
Na Maltance też byliśmy
Wąskotorówka tam czekała
Kolejka parkowa a taka mała
Parowóz Borsiga też dorwaliśmy
Sapiącą ciuchcią pojeździliśmy
A gdy wrażeń było już moc
Każdy w schronisku spędził noc.

Wielkopolska Środa a poranek niedzielny
I tu w zwiedzaniu każdy był dzielny
Przez miasteczko przebiegliśmy
Kolejne zabytki zaliczyliśmy
Średzka kolej nas wezwała
Wąskotorówka już sapała
Zabytkowy wagon, bilet kolorowy
Każdy na podróż był gotowy
Gwizd, świst, dym z komina
I nasza jazda się zaczyna
Środa, Słupia i Annopole
Płaczki, Śnieciska, Polwica w dole
Kolejne stacje się przewijają
Na końcu Zaniemyśl parowóz witają

Tu odpoczynek i czas na lody
Należy nam się coś dla ochłody
Kolejny etap autobus zostaje
On nas zawiezie do Poznań Rataje
Stamtąd tramwajem na Dworcowy Most
I bieg na przełaj na peron wprost
Tu co niektórzy panikowali
Spóźnienie na pociąg przepowiadali
Uff zdążyliśmy, pociąg do Gdańska
Przez kilka godzin jazda ułańska
Lecz za to w książeczce KOLOT-a
Coraz nam bliżej do złota.


 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki