zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweZdobywamy Kolejową Odznakę Turystyczną PTTK w stopniu srebrnym cz. 4

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2011-08-06
prowadzący:
Artur Hirniak
Stegna Gdańska - przejazd parowozem po linii wąskotorowej Jantar - Prawy Brzeg Wisły Mikoszewo (wycieczka bez przejścia pieszego)długość: 11 km
uczestników: 5

zdjęcie zbiorowe uczestników wycieczki na tle zabytkowego parowozu Px48-1907 kursującego tylko w soboty na Żuławskiej Kolei Wąskotorowej


  •  liczba uczestników: 5 osób. pogoda: słonecznie i ciepło


Jedną z atrakcji Pomorza jest przejazd szlakiem kolejowym po Żuławskiej Kolei Wąskotorowej. Ze względu na koszty utrzymania parowozu odrestaurowanego w zeszłym roku - Px48-1907 kursuje tylko i wyłącznie w soboty. Dlatego dla tych zdobywców zbierających punkty w ramach Kolejowej Odznaki Turystycznej PTTK zorganizowałem sobotnią wycieczkę, której celem było zdobycie punktów za: wycieczkę turystyczną, przejazd trakcją parową i linia wąskotorowa.

Na starcie w holu gdańskiego dworca autobusowego melduje się 5 osób. Ze względu na ładną pogodę a co za tym idzie korki tworzące się na drogach dojazdowych do Stegny zostawiam sobie godzinną rezerwę, którą spożytkujemy na zwiedzanie kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie. Zbudowany został w latach 1681–1683 na fundamentach jeszcze starszego, gotyckiego kościoła. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej. Wewnątrz kościoła znajdują się zabytkowe freski oraz barokowe organy, ambona z XVII wieku, a także model fregaty, ufundowany pod koniec XIX wieku przez uratowanych z tonącego statku marynarzy.

Przed godziną 13-tą na przystanek kolejowy w Stegnie podstawia się parowóz. Robimy pamiątkowe zdjęcie, dokonujemy zakupów biletów i ruszamy w trasę na przystanek końcowy - Prawy Brzeg Wisły. Stamtąd już tylko przez wał do promu gdzie dokonuje rozwiązania wycieczki.

Artur Hirniak

 

 

Jquery LightGallery
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki