zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd na Raty Góry i Doliny etap IX

dane: trasa: podsumowanie:
data: 2011-06-19
prowadzący:
Dariusz Wenta
Kaliska - Strych - Cis - Trosowo - Lipy - Płociczno - Kaliskadługość: 24 km
uczestników: 12

Na zdjęciu wszyscy uczestnicy na najwyższym wzniesieniu niedaleko wsi Dunajki, które było celem naszej wycieczki 159,1 m.n.p.m.


Dziewiąty etap Waldkowego LVIII Rajdu Na Raty "Przez Góry i Doliny" Kaszub i Kociewia było zdobycie najwyższego wzniesienia 159,1 m.n.p.m. Kociewskich Borów. Spotykamy się na gdańskim dworcu kolejowym skąd wyruszamy ekologicznym transportem w postaci dwóch pociągów Gdańsk-Bydgoszcz i Tczew - Chojnice. Wysiadamy na stacji w Kaliskach gdzie przez Nowy Cis wędrujemy przez tereny leśne zajmujące 70 % powierzchni gminy. Pomiędzy jeziorami Lipskie i Pieszczenko planuję pierwszy postój. Stamtąd ruszamy ku wsi Lipy by leśnymi duktami dojść do wsi Płociczno. Tutaj nasze kroki kierujemy na najwyższe wzniesienie Kociewskich Borów, gdzie robimy sobie wspólne zdjęcie. Na wysokości wsi Dunajki i nas dopada w końcu na szczęscie nie na długo przelotny jeszcze wiosenny deszcz. Potem już szybko docieramy ulubionym asfaltem przez Cieciórkę do Kalisk - i w ten sposób zamykamy pierwszą pętelkę.

Dzięki kilku osobom - zdobywcom odznaki krajoznawczej Przyjaciel Borów Tucholskich zdecydowałem, że udamy się do Iwiczna, wsi w której 4 kwietnia 1874 r. urodził się Izydor Gulgowski znany także jako Ernst Seefried-Gulgowski. Był to nauczyciel, folklorysta, etnograf, pisarz, poeta, twórca Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach Kiszewskich. Głównym przedmiotem jego zainteresowań była tradycyjna kultura mieszkańców Kaszub. Wraz z żoną Teodorą przyczynił się do odrodzenia kaszubskiego haftu, plecionkarstwa, garncarstwa i tkactwa. Największym osiągnięciem Gulgowskich we Wdzydzach było zorganizowanie i otwarcie w 1906 roku kaszubskiego muzeum etnograficznego.

Daro.


 
BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki