Dokładnie 15 minut po północy, 1 września, wyruszyliśmy w składzie 5 osobowym spod Bramy Wyżynnej w kierunku Westerplatte, aby uczcić bohaterską obronę polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
Pierwszym punktem naszej wycieczki, był pomnik upamiętniający ofiary podobozu KL Stutthof, który mieścił się na Przeróbce. Po zapaleniu zniczy i zadumie ruszyliśmy dalej ulicą Przetoczną.
Na wysokości zakładu PRCiP nasze szeregi powiększyły się o kolejnego wędrowca, dołączyła do nas bardzo sympatyczna Pani, która również postanowiła wziąć udział w wycieczce upamiętniającej bohaterską obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Na przystanku autobusowym Ku Ujściu n/ż, zatrzymaliśmy się na odpoczynek oraz uzupełnienie kalorii na dalsza część wycieczki. Najedzeni, z dobrymi humorami wędrujemy na kolejny postój, który zaplanowaliśmy pod Twierdzą Wisłoujście. Stali mieszkańcy Twierdzy Wisłoujście w okresie jesienno zimowym, czyli nietoperze, przywitały nas swoimi lotniczymi akrobacjami pod murami zabytku sztuki fortecznej. Kilka minut po godzinie 4, mijając sznur aut oczekujących w korku, dochodzimy do celu naszej wycieczki. Wpierw udaliśmy się w pobliże Cmentarza Obrońców Westerplatte, gdzie trwały uroczystości składania wieńców.
Następnie ruszyliśmy pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, po drodze zatrzymując się pod ruinami koszar, na uroczystości 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Czerwone flary rozświetlające wrześniowe niebo, dźwięk syren i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, poprzedziły wystąpienia przedstawicieli władz Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz zaproszonych gości. Po zakończeniu uroczystości, lekko zmęczeni podchodzimy pod Cmentarz Obrońców Westerplatte, oddajemy szacunek i cześć bohaterom. Zapalamy znicze i udajemy się na autobus w drogę powrotną.
Robert Sobieraj