zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



świąteczna wycieczka

po szlakach malborsko-kwidzyńskich

O wycieczce: 15 sierpnia 2009 r., długość 31 km, liczba uczestników:11, temperatura 18-20, pogoda: pochmurnie i nie padało prowadził: Darek Wenta
Trasa: Ryjewo - Borowy Młyn - Benowo - rez. Przyrody Biała Góra - Biała Góra - leśn. Wilki - Sztumskie Pole - Sztum

Opis wycieczki

       Po prawie dwugodzinnej podróży komunikacją autobusową wysiadamy w Ryjewie Skrzyżowanie. Wędrujemy około 3 kilometrów by dotrzec do czerwonego szlaku kopernikowskiego. W centrum Ryjewa - pomimo ogólnie panującej tendencji do zamykania sklepów w dni świąteczne określone ustawowo - dokonujemy uzupełnienia braków w płynach i jedzeniu. Szybkim krokiem zwiedzamy tutejsze sanktuarium św. Rodziny i podążamy szlakiem.
       Dzisiejsza trasa w 95 % przebiega obszarami leśnymi. Gdyby nie te bezlitosne komarzyce byłoby miejscami całkiem przyjemnie. Około południa docieramy do rezerwatu Biała Góra, utworzonegp dnia 5.10.1968 roku, w celu zachowania stanowisk roślinności stepowej. Jest to wysokie, w części bezleśne zbocze między miejscowością Biała Góra i Bliźnice. Jego wysokość względna wynosi 50-55m, nachylenie sięga 20-30o, wystawa jest południowa i południowo-zachodnia. Zbocze wyróżnia się krajobrazowo nawet na tle strefy krawędziowej doliny Wisły.
       Rezerwat charakteryzuje się stanowiskami wielu gatunków entomofauny, w tym licznych taksonów muraw napiaskowych i ciepłolubnych, rzadkich, ginących i zagrożonych wyginięciem w skali kraju i regionu - nas zdecydowanie interesują rosnące na drzewach zielone jabłka.
       Po około 4 km docieramy do dwóch śluz tworzących zespół Biała Góra. W 1852 roku na Renawie starym korycie Nogatu, zbudowana została śluza umożliwiająca regulację przepływu wody na Nogacie. Budowla ma ceglaną konstrukcję i przepusty w formie sklepionych tuneli. Pierwotnie umieszczone były w nich drewniane zasuwy regulujące przepływ wody. W 1879 roku śluza została podwyższona do obecnego kształtu, mostem zaś na górze śluzy przeprowadzono drogę do Białej Góry.
       W 1914 roku w nowym przekopie Nogatu powstała nowoczesna śluza komorowa umożliwiająca prowadzenie regularnej żeglugi na Nogacie. Komora śluzy ma konstrukcję betonową oblicowaną cegłą klinkierową. Dwuskrzydłowe wrota mają konstrukcję stalową. Bardzo dobrze zachowany jest układ przestrzenny i zabudowa śluzy oraz oryginalne mechanizmy i urządzenia wykonane w 1915 roku w zakładach Eisengiesserei Maschinenbauanstalt und Dampfkesselfabrik F. Eberhardta w Bydgoszczy.
       To tyle o historii, po pół godzinnym odpoczynku zmieniamy kolor szlaku i wędrujemy przez leśnictwo Wilki niebieskim szlakiem nadwiślańskim do dworca kolejowego w Sztumie, gdzie ostatnim rzutem na taśmie łapiemy bus do Malborka. Pomimo kontroli - o dziwo przez przedstawiciela płci pięknej - taśmociągu naszych biletów docieramy na styk do Malborka gdzie łapiemy pociąg o 18:12 do Gdyni.
Darek Wenta

Na trasie











Autorzy zdjęć: DW - Darek Wenta

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 2489 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza Wycieczka inna / towarzyska
2024-09-21
Rajd pieczonego ziemniaka.
Pruszcz PKP- Straszyn ~ 8 km

Wycieczka rowerowa 2024-10-06
XXII Rowerypa
Gdynia Orłowo – Sopot – Gdańsk – Straszyn – Otomin – Gołębiewo – Gdynia Chylonia – Gdynia Witomino – Gdynia Orłowo ~ 100 km

Wycieczka piesza 2024-10-06
XLIX Marsz Długodystansowy Żółtym Szlakiem z KTP ,,Bąbelki" Wyrypa
Gdańsk Główny (PKS) - Cygańska Góra - Sobótka - Gaj Gutenberga - Brętowo - Matemblewo - Złota Karczma - Dolina Bobrów - Wzniesienie Marii - Owczarnia - Gołębiewo (głaz, wspólne ognisko) - Źródło Marii - Kacze Buki - Góra Donas - cmentarz witomiński - Gdynia Główna (PKP) ~ 46 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki