zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweRajd Rajdów

etap XV

O wycieczce: data: 5 kwiecień 2009, długość: 21km, liczba uczestników: 24, temperatura: 10, pogoda: pochmurno i wietrznie prowadziła: Magda Hempel
Trasa: Trzepowo - Sztofrowa Huta - Jasiowa Huta - Grabowska Huta - Chylowa Huta - Starkowa Huta - Sławki

Zdjęcie zbiorowe
Na zdjęciu: w Sztofrowej Hucie
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej mapka za zgodą EKO_KAPIO
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj

Opis wycieczki

       Powtarzaliśmy wycieczkę, którą 5 grudnia 1976 roku prowadził Staszek Strojny, wówczas trasa liczyła 15 kilometrów, a uczestników było 14.
       W sobotę było słonecznie i ciepło więc ubraliśmy się lekko, Ania miała nawet gołe nogi i spodnie ledwo za kolana. Tymczasem dzień był chłodny i mglisty.
       Pełni entuzjazmu zaczęliśmy poszukiwać śladów po dawnych hutach szkła, od których wzięły nazwę nasze kolejne wsie na trasie. Posługując się dokładnymi opisami archeologów wraz z terenowymi szkicami oraz współrzędnymi geograficznymi i GPSami penetrowaliśmy miejsce po miejscu, a nawet przepytywali ludność miejscową. Mając tak dokładne informacje byłam pewna, że znalezienie szczątków masy szklanej, spieków czy nawet ułamków szklanych naczyń nie będzie trudne. Okazało się inaczej. Szkice archeologów jako tako pasowały do konfiguracji terenu ale szklanych pozostałości ani śladu. Cała grupa wytrwale szukała z nosami przy ziemi lecz nikt nic nie znalazł, pomimo obiecanej nagrody (cukierka). Specjalnie wybrałam taki termin wycieczki aby nie było jeszcze świeżej trawy czy podrośniętej oziminy ale nie przewidziałam, że ziemię w tych miejscach okrywać będzie gęsty kożuch starej trawy, a nieliczne kretowiska nie odsłaniały archeologicznych skarbów. Może gdyby przeorać teren, wykosić trawę albo ją wypalić coś by się znalazło, a tak zostaliśmy z kwitkiem. Tomek zrobił zdjęcia potencjalnych pozostałości hut i to wszystko.
       
Byłam zawiedziona, inni pewnie też. W lesie już kwitły przylaszczki, na wierzbach srebrzyły się kotki, na łące trąbiły żurawie, bocian rozsiadł się na gniezdzie, a skowronki (chyba) wyśpiewywały nad polami swoje trele. Piękna nasza ziemia kaszubska!                            Magdalena Hempel
       
PS wreszcie dotarła do mnie nowa partia znaczków z jedną gwiazdką i ci co już przeszli trzy etapy mogą go sobie nabyć.                                                                                                  M.H.

Poszukiwania kaszubskich Hut
Autorzy zdjęć: TDu - Tomek Dunkelmann

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 2875 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka narciarska Wycieczka inna / towarzyska
2024-02-21
VII Rajd Narciarski Zemowe Wandre - klub jest współorganizatorem
Kłobuczyno i okolice ~ 50 km

Wycieczka piesza 2024-02-24
Gdyński Szlak Nordic Walking
Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana - czerwony Szlak Nordic Walking - Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana ~ 15 km

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki