zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

KluboweLV Rajd na Raty
"Rezerwaty przyrody województwa pomorskiego" - etap VIII

Rezerwat przyrody: "Wyspa na Jeziorze Przywidzkim"

O wycieczce: data: 28 stycznia 2007, długość: 11km pieszo + 8km kuligiem , liczba uczestników: 28, temperatura: 0-3, pogoda: chmury, słońce, prowadził: Tomasz Dunkelmann druga grupa: Cezary Borowik
Trasa: Lisewiec - Szklana Góra - Jezioro Przywidzkie - rez. "Wyspa na Jeziorze Przywidzkim" - Przywidz

Cała grupa na postoju przy jeziorze
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Trasa wycieczki wg GPS kolor zielony i czerwony

O rezerwacie
     Rezerwat położony w Leśnictwie Przywidz, gmina Przywidz, zajmuje powierzchnię 4.55 ha. Utworzony został celu zachowania, ze względów dydaktycznych i społecznych malowniczo położonej na jeziorze wyspy, która porośnięta jest lasem bukowo - dębowym.

     Wyspa wznosi się nad poziom jeziora na wysokość 13 m i ma formę wielbłądziego grzbietu. Niektóre drzewa osiągają tu wiek ponad 180 lat. Jezioro Przywidz położone jest na wysokości 187 m n. p. m. Głębokość jeziora nie przekracza 12 m.

     W części wschodniej występuje 0,40 ha płat kredy jeziornej. Wokół jeziora prowadzi ścieżka rowerowa.

TDu


Kulig ekstremalny

O wycieczce
    Długo czekaliśmy na przyjście zimy, wprawdzie chwycił ostatnio mróz ale śniegu było jak na lekarstwo. Zrobiłem rozeznanie i okazało się że w lasach w okolicy Przywidza jest trochę śniegu, niebędziemy więc dłużej czekać, jedziemy na sanki. Żeby nie męczyć biednych koni popatrzyliśmy na nie tylko w stajni a sanki i wóz zaprzęgliśmy do traktora. Ma to być w końcu kulig ekstremalny, szybki i na długiej trasie ...

     Wsiadamy na wóz ledwie zmieścili się wszyscy chętni, druga grupa będzie miała dużo luźniej. Ruszamy ... początek trasy biegnie przez ośnieżone pola, widzimy z bliska trzy sarny a później zupełnie blisko biegnie lis, niezwracając na nanas uwagi.

     Problemy zaczynają się za Buszkowami, traktor ciągnie nas pod ostrą górę, droga jest nierówna, przez moment robi się niebezpiecznie gdy Danka spada z sanek. Nie jest jednak źle, jedziemy dalej, do Szklanej Góry, tu traktor zawraca po drugą grupę a my pieszo idziemy nad jezioro rozpalić ognisko.

     Ognisko mimo obaw rozpala się szybko, wkrótce nadchodzi druga grupa, opowiadamy sobie wrażenia z kuligu i pieczemy kiełbaski.

     Ruszamy dalej idziemy brzegiem jeziora najpierw na "grodzisko" a później wzdłuż brzegu gdzie widać nasz rezerwat, piękne buki i dęby oraz harakterystyczny kształt wyspy. Wycieczkę kończymy w Przywidzu, pijąc gorącą herbatę, czekamy na przyjad autobusu.

TDu


Pieczenie kiełbasek
Autorzy zdjęć: EH - Ewa Hetmańska, EJ - Ewa Jesipowicz, BY - Bożena Yates, WCH - Wojtek Chomka, TDu - Tomasz Dunkelmann

wykonał: TDu     email:tdu@awf.gda.pl   


relacje ogladało już 772 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-03-02
Kartuzy i okolice
Kartuzy- Kartuzy ~ 25 km

Wycieczka piesza 2024-03-09
Wycieczka piesza "Z okazji Dnia Kobiet"
Sopot Kamienny Potok SKM - Dolina Babi Dół - Wzgórze Zofii - Wielka Gwiazda - Dolina Świemirowska - Droga Nadleśniczych - Góra Kościuszki - Pachołek - Park Oliwski - Gdańsk Oliwa ZTM ~ 11 km

Wycieczka piesza 2024-03-16
Topienie Marzanny - Pożegnanie Zimy
Gdańsk ul. Niegowska ZTM – trójstyk trzech rzek - rzeka Motława, rzeka Radunia, rzeka Czarna Łacha - Gdańsk ul. Niegowska ZTM ~ 9 km

  

  BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki