Grodzisko Cholin, leży również w odległości półtora kilometra, na wschód od Świętego Gaju, przy drodze do drugiego, młodszego pomostu (Bągart-Święty Gaj), w kierunku wschodnim - również do Truso. Jest to grodzisko wyżynne, znajdujące się na długim językowatym grzbiecie, otoczone z trzech, stron parowami.
Przed wojną zwane było Szwedzką Górą (Schwedenberg) lub szańcem (Schanze). Według cytowanego C. Engela to grodzisko cyplowe z owalnym, wałem. (Na Messtischblatt Christburg 2082 oznaczone jest jako Ringwall.) Niedaleko, w okolicy Dzierzgonki odkryto cmentarzysko wczesnośredniowieczne, co wskazywałoby, iż był to teren zaludniony.
Grodzisko nr2, (na naszej mapie) położone jest w połowie drogi Mokajmy-Kwietniewo. Jest to grodzisko wyżynne, w kształcie trójkąta i posiada słabo zaznaczone wały. Leży przy drodze, która dochodzi do okolicy rzeki Dzierzgonki dokładnie w tym miejscu, gdzie został znaleziony starszy pomost prowadzący na zachodni brzeg doliny. Prawdopodobnie grodzisko to pełniło funkcję grodu. strażniczego na drodze do Truso
TDu
Na trasie i postojach
Przprawa przez rzepakowe pole
Kościół w Kwietniewie
Grodzisko Cholin
Św Gaj
Pałac w Jankowie
Autorzy zdjęć:
Cała grupa Świętym Gaju
Aby powiększyć panorame kliknij na niej
Jak po Krainie Prusów wędrowalismy
tutaj możesz wpisać swoje wrażenia, opinie, uwagi z wycieczki
wpisz swoje imię, tekst, sprawdź czy nie ma błędów, naciśnij WPISZ