zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



Wycieczka Klubu Turystów Pieszych "Bąbelki"

przy Oddziale Gdańskim PTTK

25 marca 2001 r. (niedziela)
Prowadzący:
Jarosław Guziński


Wycieczka piesza na trasie: Bożepole Wlk.- Jez. Czarne - Witków(d. Wódka) - Brzeźno Lęborskie - Godętowo (25 km).

Zbiórka o godz. 7:30 przy kasach dalekobieżnych na dworcu PKP Gdynia Główna (odjazd pociągu 7:50, bilety wycieczkowe powrotne do Godętowa, powrót do Gdyni o godz. 17:51).


Dojazd pociągiem osobowym PKP: Gdynia Główna 7:30 - Bożepole Wielkie 8:36.
Powrót pociągiem osobowym PKP: Godętowo 17:03 - Gdynia Główna 17:51

Ilość uczestników: 10      Pogoda: mrożno ok -4C, bardzo silny wiatr, słonecznie.



Atrakcje krajoznawcze na szlaku

(Na podstawie: Ellwart J. "Kaszuby", Wyd. Region, Gdynia 2000 oraz Mamuszka F.: "Województwo Gdańskie", Wyd SiT, Warszawa 1963)

Bożepole wielkie - wieś
Początki wsi sięgają 1357 roku, kiedy w dokumentach pojawił się zapis "Bozepole". W XVI i XVII wieku majątek należał do rodzin Bochenów, Lantowów i Rexinów. Od połowy XVIII wieku majątek należał do pomorskiej rodziny Weiherów (z podkołobrzeskiego Tymienia). Była to majętna familia poszadająca liczne majątki w okolicy a przez pewien czas także dzielnicę Gdańska - Wrzeszcz i piastująca najważniejsze urzędy państwowe. W XVI wieku istniała tu prywatna kaplica, filia parafii rozłazińskiej. Istniejący zabytkowy kościół wybudowano około 1743 roku. W kościele zachowała się między innymi krypta rodziny Wejherów oraz obraz "Ukrzyżowanie" (obecnie w nowym kościele). Po wybudowaniu nowego kościoła zabytkowa świątynia została zamknięta. W tej świątyni spoczywają szczątki ostatniej przedstawicielki katolickiej linii Hohenzolernów - Marii Anny, córki Karoliny Weiher i księcia Hermanna von Hohenzollern-Hechingen.
Przy wyjeździe z Bożegopola na drogę Gdańsk-Szczecin, po lewej stronie znajduje się zaniedbany park podworski oraz dwór z początku XIX wieku - obecnie przedszkole. W parku rośnie ok. 400 letni dąb.

Jezioro Żurawienieckie i jezioro Czarne
Malownicze jeziorka. Stare cmentarze obok leśniczówki Brodnica i nad jeziorem Żurawinieckim.

Witków (d. Wódka) - wieś
Wieś do niedawna nosiła nazwę Wódka. Nazwa została zmieniona na wniosek mieszkańców.
We wsi zabytkowy dwór z początku XIX wieku przebudowany w 1846 roku. Dwór został wybudowany przez rodzinę Rexinowów z Salina, którzy w 1704 roku przejeli wieś. Dwór spalił się na początku XX wieku a następnie został odbudowany i zakupiony przez panią Krauze, w której rękach pozostawał do końca II wojny. Po wojnie dwór dewastowany i ostatecznie opuszczony w 1978 roku. Obecnie bardzo zaniedbany.

Pużyce - wieś
Wieś wzmiankowana w 1356 roku. Najpierw własność książęca potem królewska. Na wzgórzu obok wsi zabytkowy stuletni wiatrak typu "holender". Wiatrak zniszczony po wojnie w czasie wichury - pozbawiony dachu i skrzydeł. We wsi cmentarz z przełomu XIX/XX wieku..

Brzeźno Lęborskie - wieś
W połowie XVI wieku staraniem biskupa włocławskiego wybudowano tu drewnianą świątynię. Do połowy XIX wieku wieś była własnością królewską. We wsi duży neogotycki kościół z 1902 roku wybudowany przez ewangelików na miejscu nie użytkowanej i całkowicie zrujnowanej świątyni katolickiej. We wsi kilka zabytkowych chat ryglowych z XIX wieku. Za wioską na wzgórzu obok boiska cmentarz z przełomu XIX/XX wieku.

Łęczyce - wieś
Duża wieś, siedziba władz gminnych. Przez stulecia stanowiła centrum dóbr książęcych. W zachowanych inwentarzach z XVII i XVIII wieku Łęczyce opisano jako wieś zamieszkałą przez 10 gburów, sołtysa i 2 karczmarzy. Okoliczne lasy określane były jako należące do Łęczyc.
Wart zobaczenia jest duży, pochodzący z końca XIX wieku młyn na rzece Łebie. W tym młynie dzieciństwo i młodość spędziła Alwina Glienke - żona austryjackiego kanclerza Engelberta Dollussa, zabitego przez nazistów latem 1934 roku.

Godętowo - wieś
Pierwsza wzmianka z 1284 roku. Przez stulecia wioska należała do rodziny Goddentowów. We wsi zabytkowy dwór z przełomu XVIII/XIX wieku otoczony parkiem. Przed wojną we wsi znajdowała się mała kaplica oraz mauzoleum właścicieli majątku. Ich pozostałości znajdują się na wzgórzach na południe od wsi, na przedłużeniu alei prowadzącej prostopadle do dworu.



TRASA (25 pkt. na OTP): Bożepole Wielkie PKP (0 km) - Chmieleniec (2 km) - szosa ze Świetlina do Chynowia (6 km) - leśniczówka Brodnica (8 km) - Łęczyn Dolny cmentarz (8,5 km) - Jezioro Żurawinieckie (10 km) - Witków dawna Wódka (13 km) - Pużyce (17,5 km) - Brzeźno Lęborskie (20 km) - Łęczyce (24 km) - Godętowo PKP (25 km).




wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl

relacje ogladało już 982 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka piesza 2024-04-27
Przez Klify Kaszubskie - klub jest współorganizatorem
Chłapowo - Ostrowo ~ 13 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki