zapomniałeś hasła?
www.babelki.pl
bableki.pl pttk.pl
www.babelki.pl
Bąbelki

Wycieczki
relacje

Cykliczne

Klubowe



5 etap 8-01-2006
LIV
Rajd na Raty
''Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Pomorskiego''

Młyny Potoku Oliwskiego         etap - V

O wycieczce: data: 8.1.2006, długość trasy: 16km, uczestników: 65, temperatura: -6, słońce, prowadzący: Leszek Staszkiewicz
Trasa: Brętowo - Matemblewo - Dolina Radości - Młyńska Droga - Dwór Oliwski - Kuźnia Wodna - Przepompownia - ul.Kwietna - Młyn Oliwski - Park Oliwski - ul.Pomorska - ujście Potoku Oliwskiego do morza
Zabytki na trasie: Kuźnia Wodna, Przepompownia, Młyn Oliwski, jazy i spiętrzenia wodne na Potoku Oliwskim, pozostałości po młynach (budynki)
Na zdjęciu: i znowu ilość uczestników uniemożliwia wymienienie każdego po imieniu


Uczestnicy wycieczki
Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nim


Trasa wycieczki na mapie


Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej                              mapka za zgodą EKO-KAPIO


     To dawny Młyn z XIII, niegdyś największy zakład przemysłowy nad Potokiem Oliwskim, który w XVI wieku wchodził w skład wielkiej majętności. W 1597 roku odkupił go od Johanna Klinghammera opat Dawid Konarski i przekazał go konwentowi, aby zwiększyć jego dochody.

Zmieniali się jego dzierżawcy i właściciele, a jeden z nich Daniel Mągłowski uporczywie procesował się z władzami pruskimi w latach 30. XIX wieku, gdy pozbawiono go praw nadanych jeszcze przez cystersów. Wówczas zakład ten produkował około 1 340 funtów okrętowych (1 funt okrętowy = 139 kg) żelaza.
     Zakład nie doznał większych szkód w czasie działań wojennych w 1945 roku, po czym przejęła go spółdzielnia "Żeliwiak", która go użytkowała przez dwa lata i ze względu na nierentowność produkcji porzuciła. Jedyny w północnej Polsce tego rodzaju zabytek przemysłowy ulegał stopniowej dewastacji.
Po interwencjach miłośników zabytków, w 1957 roku młyn przejęło Muzeum Techniki NOT w Warszawie. Po zabezpieczeniu zrujnowanego budynku i zachowanych urządzeń, odnalezieniu dokumentacji i opracowaniu założeń technicznych, odnowiony obiekt zamieniono na muzealny, otwarty dla publiczności 17 czerwca 1978 roku.
     Nie ma tu produkcji , demonstruje się tylko pracę zakładu i wybija się okolicznościowe pamiątki z metalu dla zwiedzających. Mogą oni zobaczyć jego wyposażenie, typowe dla okresu renesansu, na które składają się trzy koła wodne, dwa masywne wały dębowe, młoty, piec grzewczy, wielkie nożyce do cięcia żelaza itp.
Obok młyna zachowały się w swym dawnym kształcie: dwa upusty, tama i "wielki staw kuźniczy". Do Młyna XIII (ul. Bytowska 1) należały jeszcze dwa niezależne warsztaty położone nad potokiem, połączone szerokim zadaszeniem.

Tekst pochodzi z www.gdansk.pl


Na "Niebieskim Szlaku" do Doliny Radości
















Młoty w dłoń, kujmy ...





















Wzdłuż Potoku Oliwskiego aż do morza










autorzy zdjęć: Ewa Hetmańska, Irena Gruszczyk, TDu


wykonał: TDu    email: tdu13@o2.pl

relacje ogladało już 2854 osób
Najbliższe Wycieczki:

Wycieczka piesza 2024-04-20
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kamienica Królewska-Szczelina Lechicka-Groty Mirachowskie-Diabelski Kamień-Strzepcz ~ 18 km

Wycieczka piesza 2024-04-27
Przez Klify Kaszubskie - klub jest współorganizatorem
Chłapowo - Ostrowo ~ 13 km

Wycieczka inna / towarzyska
2024-04-30
Wystawa fotograficzna
Gdańsk- Przymorze ~ 1 km

  

  



BOYLABS
do góry

Klub Turystów Pieszych Bąbelki powstał w 1959 roku i działa przy Gdańskim Oddziale PTTK
ul. Długa 45, 80-827 Gdańsk
e-mail: Bąbelki

© 1959-2015 KTP Bąbelki